OSMANCAN’A DESTEK ZAMANI

13 Aralık 2013 Cuma, 18:33

Hidrosefali (kafada su toplanması) hastalığı ile dünyaya gelen 12 yaşındaki Osman Can, hayatının son yıllarında yaşam mücadelesi veriyor.
Manisa merkeze bağlı Muradiye beldesinde yaşayan Arslan ailesinin 12 yaşındaki oğulları Osman Can’ın hastalığı nedeniyle vücudu gelişmiyor. 8 kiloda olan Osman Can’ın hastalığı için doktorlar tedavisinin olmadığını ve 2-3 yıl ömrü kaldığını söylediler. Çaresiz kalan aile, çocuklarının ömrünün son yıllarında mutlu yaşaması için elinden geleni yapıyor. Kafasındaki su toplanması nedeniyle hareket edemeyen ve konuşamayan Osman Can için aile tek isteklerinin tekerlekli sandalye olduğunu belirtirken, Osman Can’ın üvey babası Sercan Arslan oğlunun tedavisi için devamlı hastaneye gittiğinden sabit olarak bir yerde çalışamadığını söyledi.
Osman Can’ın her gün biraz daha erdiğini dile getiren anne Münevver Arslan, tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyduklarını belirtti. Çocuğunun kafasında şant kateteri olduğunu söyleyen Arslan, “Eğer şant kataterini pompalamazsak baş büyümesi devam ediyor. Ve bu seferde hayatını kaybetme olasılığı daha yükseğe çıkıyor. Baş büyümesinden dolayı çocuğumun beynine bir cihaz takıldı. Zihinsel ve bedensel engeli var. 12 yıldır yatalak. Hastanelere giderken çok zorluk çekiyorum. Çocuğumun rahat edebileceği bir tekerlekli sandalye ve oturabilmesi için koltuk istiyoruz. Çocuğumun öncelikle tekerlekli sandalyeye ihtiyacı var. Osman Can’ı kucakta hastaneye götürüyorum. Birçok yere gittiğimizde merdivenlerden çıkarken zorluk çekiyoruz. Çocuğumun hastalığının çok fazla bir tedavi şansı yok. Oğlum Osman Can bakım durumumuza göre 13-14 yaşında kaybedilebilir. Ufak bir enfeksiyonda da çocuğumuzun durumu ağır olduğu için doktorlarımız kaybedebileceğimizi söylediler. Maddi durumum çok sıkışık olduğu için yetkililerden yardım bekliyorum” dedi.
Osman Can ve Kahraman isimli iki çocuklarının olduğunu ifade eden baba Sercan Arslan, Osman Can’ın öz oğlundan farkının olmadığını söyledi. Arslan, “Oğlum çok sıkıntılar ve acılar çekiyor. En son doktora gittiğimizde en ufak bir enfeksiyon kapması durumunda, düzgün bakılamadığında kaybetme riskinin yüksek olduğunu söylediler. Ben şuan çalışmıyorum. Sebebi ise işe girdiğim zaman fabrika veya ufak bir işletmede olduğunda çocuğumun sürekli rahatsızlık geçirdiği için eve gelmek zorunda kalıyorum. Şuan son 3 sene içerisinde 30-35 defa mide kanaması geçirdi. Yani sürekli izin almak zorunda olduğum için iş bulmakta da sıkıntı çekiyorum. Girdiğim işlerden kısa sürede çıkartılıyorum. Bu yüzden en başta hastanelere gidip gelirken oğlumu taşıyabileceğimiz bir araba ve oturması için bir koltuk istiyoruz. Çünkü genelde kucağımızda taşıyoruz ve taşınamayacak duruma geldiği zaman da kardeşiyle beraber gittiğimizde bebek arabasının kapatma örtüsünün üzerinde taşıyoruz” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.