MHP GRUBUNDAN YUNUSEMRE İÇİN ÖNEMLİ ADIM

10 Ekim 2014 Cuma, 17:27

Yunusemre Belediyesi Ekim ayı Belediye Meclis Toplantısı 31 gündem maddesinin görüşülmesiyle tamamlandı. Toplantıda MHP grubunun Eylül ayında önerdiği ve komisyona gönderildiği Yunusemre’ye semt pazarı önerisi mecliste kabul edildi.

Yunusemre Belediyesi Ekim ayı Belediye Meclis Toplantısı, Başkan Mehmet Çerçi başkanlığında toplandı. Toplantıda 31 gündem maddesi görüşülüp karara bağlandı. MHP grubunun Eylül ayında önerdiği ve komisyona gönderildiği Yunusemre’ye semt pazarı önerisi mecliste kabul edildi. Alınan kararla Güzelyurt, Hafsasultan ve Barbaros mahallelerine semt pazarları kurulacak.

Bu konuda söz alan AK Partili Can Mercül, pazaryerlerinin Manisa için çok önemli bir hizmet olacağına dikkat çekti. MHP’li Hüseyin Köroğlu da Manisa’nın bu tarz pazaryerlerine ihtiyacı olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü ise pazaryerleriyle ilgili önerge verdiklerini hatırlatarak, “Pazarcılar Odası belki bu işe çok sıcak bakmıyor olabilir. Ancak semt pazarları olmadığı için büyük marketlere giden çok insan var. Böyle düşünmek lazım. Ben pazaryerlerinin Yunusemre ilçesine çok şey katacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

BÜYÜK PAZARLAR GELİYOR

Başkan Mehmet Çerçi ise; “Yapılacak semt pazarları tam olarak hayal ettiğimiz pazaryerleri değil. Esas hedefimiz altı otopark, üstünde pazaryeri ve dinlenme alanları olan,  arabaların, kamyonetlerin yolları tıkmayacağı pazaryerleri inşa etmektir. Biz bunu hayal ediyoruz.  Kadınlara, engellilere hitap edecek pazaryeri yapmayı hedefliyoruz. Herkesin daha rahat bir ortamda alış veriş yapacağı, pazarcı esnafını da rahatlatacak pazaryerleri şarttır. İnşallah önümüzdeki süreçte bu tarz pazaryerlerini Manisa’ya kazandıracağız” dedi.

MURADİYE ORTA ÖLÇEKLİ’YE ÇÖZÜM ARAYIŞI 

Toplantıda orta ölçekli sanayi bölgesiyle ilgili bir gündem maddesi üzerinde karşılıklı görüşler dile getirildi. Muradiye Orta Ölçekli Sanayi Bölgesi’nde faaliyet göstermeyecek iş kollarının tespiti amacıyla görüşülen madde üzerine söz alan CHP Gurup Başkanvekili Erdinç Yavaşlı, “O bölgede belediyeye ait bir de kooperatife ait orta ölçekli sanayi siteleri var. Mesela hurdacıların durumu ne olacak?” diye sordu.

Ak Parti adına söz alan İmar Komisyonu Başkanı Can Mercül, orta ölçeklinin sorunlarının çözümü için iş kollarının belirlenmesinin önemli olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Mehmet Çerçi ise Muradiye orta ölçekli sanayi sitesi esnafıyla iki kez bir araya geldiğini hatırlattı. Çerçi; “Hurdacılarla ilgili çalışmalarımız var. Kısa ve uzun vadede sorunu çözmek istiyoruz. Muradiye sanayi bölgesi 20 yıl önce yapılmış ve alt yapı sorunları olan bir bölge. Bugün (dün) OSB başkanıyla bir görüşme yaptık. Geçtiğimiz günlerde iki kez orta ölçekli sanayi esnafıyla buluştuk. Onları dinledik. Muradiye orta ölçekli sanayi bölgesinin sorunlarını OSB’yle aynı ölçekte çözmek istiyoruz. Bunun için kalıcı çzöğm arayışımız olumlu sonuçlar verecektir. Buna inanıyoruz” dedi. Madde oybirliğiyle kabul edildi. Muradiye Orta Ölçekli Sanayi Sitesi’nde iş kolları belirlenecek.

ÜÇ MAHALLEYE SEMP PAZARI

Toplantıda semt pazarlarının kurulması konusunda önemli bir adım atıldı. İmar Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonu’nda geçen ay görüşülen ve bu ay meclis gündemine getirilen maddeye göre Güzelyurt, Hafsasultan ve Barbaros mahallelerine semt pazarları kurulacak.

KAYA: “PAZARLARDA POŞET UYGULAMASI BAŞLAYACAK”

Öte yandan pazaryerlerinin esnaf tarafından temiz bırakılması yönünde bir öneri üzerine Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya, yakın bir zamanda pazaryerlerinde poşet uygulaması başlatılacağını söyledi. Kaya, ”Bu uygulama kapsamında pazarcı üyelerimize poşet dağıtıp, bulundukları tezgahı temiz bırakmalarını sağlayacağız” diye konuştu.

Görüşmelerin ardından Hafsasultan, Barbaros ve Güzelyurt mahallerinde semt pazarlarının kurulması oy birliğiyle onaylandı.

BÜTÇE, STRATEJİK PLAN VE PERFORMANS PLANI MECLİS’TE 

Yunusemre Belediyesi’nde bir süredir üzerinde çalışılan 2015-2019 Yılı Stratejik Planı, 2015 yılı Performans Planı ile 2015 yılı Hazırlık Bütçesi meclis gündemine geldi. Stratejik Plan ve hazırlık bütçesi, Bütçe Komisyonu’na havale edildi. 2015 yılı Performans Planı ise tüm komisyonlara havale edildi.

YUNTDAĞI’NA YATIRIM HAMLESİ MECLİS’TE

AK Parti ve MHP’den Yuntdağı bölgesinin geliştirilesi,  Yuntdağı müzesinin açılması için önerge geldi. Her iki önergenin birleştirilerek Kırsal Kalkınma ve Mahallelere Hizmet Götürme Komisyonu’na havale edilmesi kararlaştırıldı. Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Yuntdağı’yla ilgili çok önemli projeler hazırladıklarına dikkat çekerek, “Hayvancılık, fıstık üretimi, tarımsal faaliyetler, ticari ve tasarımsal projeler, sosyal ve kültürel projelerin pek çoğunu bu mecliste alacağımız kararlarla yapacağımızı düşünüyorum. Yuntdağı tam anlamıyla cazibe merkezi olacak” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir