MESİR SAÇIM TARİHİ BELLİ OLDU

24 Aralık 2013 Salı, 21:02

Manisa Mesir Yürütme Kurulu Toplantısı Manisa Valisi Abdurrahman Savaş’ın başkanlığında gerçekleştirildi.
Manisa Valiliği Brifing Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, Mesir’i Manisa’yı Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk tanık ile ilgili kurumlarım temsilcileri katıldı. UNESCO Somut Olmayan Dünya Mirası listesinde yer alan Mesir Festivali’nin dünyaca tanınan bir festival olduğunu söyleyen Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Uluslar Arası Mesir Festivali’nin 21 Mart Nevruz Bayramı’yla birlikte başlayacağını dile getirdi.

Vali Savaş, “21 Mart Nevruz bayramında ‘Mesir Macunu Karma Töreni’ ile başlanan festival programı bu yıl 2014 Mahalli İdareler seçim yasaklarına denk gelmektedir. Bu nedenle önümüzdeki Mesir Festivali’nin programında değişiklik yapıldı. Mesir Karma töreni her yılki gibi 21 Mart tarihinde yapılacak. Ancak kutlama programı 22-27 Nisan tarihlerinde başlayacak. Mesir Macunu Saçım töreni ise 27 Nisan tarihinde düzenlenecek.” şeklinde kaydetti.

Bu yıl 474. Uluslararası Mesir Festivali için esnek bir bütçe belirlediklerini dile getiren Vali Savaş, şu an için kabaca 1 milyon 500 bin lira olarak belirlediklerini söyledi. Bütçenin 750 bin lirası Manisa Belediyesi tarafından karşılanacağını sözlerine ekleyen Vali Savaş, , “750 Bin Lirası’nı ise İl Özel İdaremiz karşılayacak. Ancak şu anki 1 milyon 500 bin Liralık bütçe net bütçe değil. Gerekirse bu bütçe arttırılabilecek. Ayrıca festivalimizin UNUSCO Dünya Kültür Mirası Listesine girmesi sebebiyle Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan da bir miktar para gönderilmesi bekleniyor.” diye konuştu.

Uluslararası Mesir Festivali’nin önümüzdeki yıl yapılacak olan kutlamalarına iki etkinliğin de ilave edildiğini açıklayan Vali Savaş, “Her yılki kutlama etkinliklerden farklı olarak bu yıl Celal Bayar Üniversitemizin koordinesinde ulusal baz da Tıp Kongresi düzenlenecek. Mesir Macunu’nun insan sağlığında tamamlayıcı olarak önemini vurgulayan bir etkinlik olacak. İlerleyen yıllarda bu kongreyi uluslar arası düzeye taşıyacağız. İkinci olarak ise ilk defa 18 yaş üstü bayanların katılacağı ödüllü Mesir Tenis Turnuvası düzenleyeceğiz.” dedi.
Vali Savaş ayrıca Mesir Festivali’nin net kutlama programının önümüzdeki haftalar içerisinde oluşturulacağını söyledi.
Toplantıya katılan İl Kültür ve Tuzim Müdürü Erdinç Karaköse, önümüzdeki 474. Uluslararası Mesir Festivali’ne katılmaları için 63 ülkenin büyükelçiliklerine davetiye gönderildiğini ve Ocak ayı içerisinde elçiliklere bir heyetin ziyaret ederek festivalin programı hakkında bilgi vereceğini söyledi. Mesir’i Manisa’yı Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık ise 27 Nisan 2014 tarihinde tarihi Sultan Camii kubbelerinden 5 ton şifalı Mesir Macunu’nun halka saçılacağını açıkladı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.