MANİSALILAR DİKKAT!

13 Ocak 2015 Salı, 13:34

MANİSA Sağlık İl Müdürü Metin Kaplan, geçen yıl 112 Acil Komuta Kontrol Merkezine yapılan 1 milyon 789 bin çağrıdan sadece 83 bininin gerçek vaka olduğunu açıkladı. Köpeği ve kedisi için yardım isteyenlerin yanı sıra adres soranlara da rastlandığına dikkat çeken Kaplan; asılsız çağrıda bulunanlara para cezası uygulanacağını, avukatlık birimlerinin bu tür ihbar için hukuki süreç başlattığını söyledi.

Geçen yıl Manisa 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi’ne gelen asılsız ihbarların sayısındaki fazlalık dikkati çekti. Manisa Sağlık İl Müdürü Metin Kaplan, 400 çalışan ve 75 ambulansla hizmet veren 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi’nin 2014’te 1 milyon 789 bin çağrı aldığını belirtti. Bunlardan sadece 83 bininin gerçek vaka olduğunu açıklayan Kaplan, asılsız çağrı sayısının yüzde 80’lere ulaştığını kaydetti. Kaplan, şöyle dedi:

“Vatandaşlarımızın 112 acil sağlık hizmetlerinin kullanılmasında bilinçli olması için okullarda eğitim verdik. Bu eğitimler devam edecek. Sağlık okur yazarlığının oluşması gerekiyor. Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Acil Müdahale derneğiyle protokol yapacağız. Halkımızın acil yardım hizmetlerinden nasıl yararlanabilecekleri konusunda bilgilendireceğiz. Asılsız çağrılara çok dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle annelerin çocuklarını telefonla nereyi aradığını takip etmesi gerekiyor. Çocuklar 112’yi çok gereksiz yere arıyorlar. İtfaiye yerine 112’yi arayabiliyorlar. Veterinerlik hizmeti için arıyorlar. Köpeği ve kedisi için yardım isteyenler var. Adres soruyorlar. Çok ilginç olaylarla karşılaşabiliyoruz.”

PARA CEZASINA DİKKATİ ÇEKTİ

Çalışanlarının asılsız çağrılar nedeniyle zor durumda kaldığını belirten Kaplan, ambulansa ihtiyacı olanların mağdur olduğuna dikkat çekti. Cezai işlemlerle ilgili çalışmaların başladığını duyuran Kaplan, “112 hatlarının ücretsiz olması arama sayılarını artırıyor. Bununla ilgili yaptırımlarda geldi. Bu cezalar işleme koyulduğu zaman aileler cezayla karşı karşıya kalabilir. İlk cezai uygulama 250 lira, eğer tekrarlanırsa bu sefer iki katına çıkıyor. Şuanda avukatlık birimimiz asılsız ihbarda bulunan insanlarla ilgili hukuki süreçleri başlattı” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir