MANİSA’DA ÜRETİP AMERİKA’YA SATIYORLAR

15 Ekim 2015 Perşembe, 11:21

MANİSA’da bir derneğin üyesi 180 kadının el emeği göz nuru ürettiği şal ve patikler, Amerika’dan alıcı buldu. Üretici kadınlar teslimatı yetiştirmek için harıl harıl çalışmaya başladı.

Yeniden Bir Yaşam Derneği, Manisa’da üreten kadınları iş sahibi yaptı. Dernek bünyesinde Mimar Sinan Mahallesi’nde kurulan atölyede el işi ürünler yapan kadınlar, ürünleri Amerika’ya göndermeye başladı. Atölyede 16 yaşından 85 yaşına kadar birçok kadın, üretmenin ve para kazanmanın keyfine vardı.

ÖNCEDEN SATACAK YER BULUNAMIYORDU

Dezavantajlı kadınların kendilerini geliştirmeleri ve para kazanmaları için çalıştıklarını söyleyen Dernek Başkanı Funda Demirel, amaçlarına ulaştıklarını söyledi. Haftada iki gün atölye çalışması yaptıklarını dile getiren Demirel, örgü örmeyi bilmeyen kadınlara da bu atölyede ders verdiklerini söyledi. Demirel, “Üretiyorduk ama satacak pazar bulamıyorduk. Birçok yerde denemelerimiz oldu. Ancak tam olarak başarıya ulaşamamıştık. Kadınlarımızın ördüğü patikler ve şallar Amerika’da el işi ürünleri satan bir mağazanın ilgisini çekti. Bize örnek göndermeye başladılar, yaptıklarımızı biz onlara gönderdik. 10 kadın toplandık, gece gündüz patik ördük. Gönderdiğimiz işleri çok beğendiler. 180 kadınımız Manisa’dan Amerika’ya ürün gönderdi. Adeta fabrika gibi çalışıyoruz” dedi.

1000 SİPARİŞ

Şal ve patik ördüklerini söyleyen Demirel, kadınların bu işi evlerinde de yapabildiğini söyledi. Demirel, “1000 patik siparişi aldık. Bütün masrafları firma karşılıyor. Modelleri onlar veriyor, biz sadece örüyoruz. Orada el işi ürünlere büyük bir ilgi olduğunu öğrendik. Bizim değerini bilmediğimiz el işi ürünlerin değerini Amerikalılar biliyor. Bizim beğenmediğimiz el işlerimizi büyük bir değer görüyor” diye konuştu. Kadınları örgütleyip bu işi başarabildiklerini kaydeden Demirel, kadınların para kazanmalarının yanı sıra sosyalleştiklerini ve üretmenin keyfini çıkardıklarını söyledi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir