MANİSA’DA TARTI VE ÖLÇÜ ALETLERİNİN YÜZDE 23’Ü SINIFI GEÇEMEDİ

01 Ekim 2015 Perşembe, 13:21

Yunusemre Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Ölçüler Memurluğu ilçede bulunan ölçü ve tartı aletlerinin kontrolünü yaptı. Yunusemre Belediyesi Zabıta Müdürü Cengiz Şişmanlar, “Yapmış olduğumuz kontrollerde 384 ölçü ve tartı aletinden 297 tanesi geçerli not alırken 87 tanesi ise geçersiz not aldı” dedi.
Beyannamelerini ve müracaatlarını Yunusemre Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Ölçüler ve Ayarlar Memurluğu’na veren esnafların, ölçü aletleri kontrol edildi. Yunusemre Belediyesi Zabıta Müdürü Cengiz Şişmanlar, kontrollerde eksiklikleri bulunan ölçü ve tartı aletlerinin tamire gönderilerek tamirlerinin yapıldığını kaydetti.
Zabıta Müdürü Şişmanlar, 2016 yılında da ölçüler ve ayarlar kanununa istinaden kontrollerde bulunacaklarına dikkati çekerek şöyle konuştu:
“Yunusemre Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Ölçüler Memurluğu olarak 1 ve 30 Eylül arası Yunusemre ilçemizde bulunan ölçü ve tartı aletlerinin kontrolü yapıldı. Bugün son gündü ve son gün itibariyle ayarlar ile ilgili olan bütün ölçü ve tartı aletlerinin kontrolünü sonlandırmış oluyoruz. 2013 yılı damgalı olan terazilerimiz 2015 yılında kontrole geldiler. 2014 yılı damgalı olanlar ve kontrol edilmiş olanlar Ocak ayında beyanname vermeye başlayacaklar. Biz bu vesile ile 2015 yılında 384 adet ölçü ve tartı aletinin kontrolünü yaptık. Bunun 297 tanesi bizimle yapmış olduğu kontrollerde geçerli not aldı ve gerekli işlem uygulamalarını yaptık. 87 tanesi de ret oldu bunlarda tamire gönderilerek tamirleri yapıldı. Ve tekrardan esnaflarımıza geri iade edildi. Bu konuyla ilgili toplam 297 tane terazimiz tamamen damgalanmış ve kontrol altına alınmıştır. 2016 yılı ocak ve şubat ayı arasında muhakkak esnaflarımız kontrollere gelerek beyannamelerini ve müracaatlarını Yunusemre Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Ölçüler ve Ayarlar Memurluğu’na yapması gerekmektedir. 2016 yılında tekrardan 3516 sayılı ölçüler ve ayarlar kanununa istinaden kontrollerimizi yapmaya devam edeceğiz.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir