MANİSA’DA SUÇ ORANLARI DÜŞMÜŞ

07 Ocak 2015 Çarşamba, 12:48

MANİSA Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, kentte geçen yıl suç oranında azalma yaşandığını belirtti. Bir önceki yılda 18 bin 30 olan soruşturma evrakı sayısının geçen yıl 17 bin 906’ya gerilediğini duyurdu.

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, geçtiğimiz yıl açılan yeni cezaevinin doluluk oranı ile kentteki suç oranları hakkında bilgi verdi. Yuntdağı Çınarlıkuyu’da geçen yıl hizmete giren açık ve kapalı cezaevinin dolduğunu kaydeden Başsavcı Durdu Kavak, “Yeni cezaevinin kapalı olan 972 kişilik kapasitesi dolmuş durumda. Yanında bulunan açık cezaevi de 400 kişi bulunuyor. Merkezde bulunan E Tipi eski cezaevini de kapatmadık. Orada da yaklaşık bin tutuklu ve hükümlü var. Manisa’da Ruh Sağlığı Ve Hastalıkları Hastanesi bulunması nedeniyle istasyon cezaevi olma özelliği var. Gönül ‘cezaevi yapalım ama içine koyacak adam bulamayalım’ isterdi. Ama maalesef cezaevi komple dolmuş durumda. Bu cezaevlerindeki sayının makul seviyelere inmesini umut ediyoruz” dedi.

Cezaevlerinde meslek kursları ve sosyal aktiviteler yaptıklarını kaydeden Başsavcı Kavak, mahkumların dışarıya çıktıklarında topluma adaptasyonda zorlanmamaları için çalıştıklarını söyledi. Başsavcı Durdu Kavak, “Adliyenin temizlik işini, çay işini açık cezaevi hükümlülerimiz yapıyor. Cezası iki yılın altına inenler de kamuda çalıştırma, meslek edindirme kurslarına gönderme faaliyetlerimiz var. Topluma kazandırılması adına bizim sürekli devam eden çalışmalarımız var” dedi. Başsavcılıklara gelen soruşturma evrakı sayısının suç oranları da yansıttığını belirten Başsavcı Durdu Kavak, 2014 yılında küçük bir miktar da olsa azalma yaşandığını duyurdu. Başsavcı Kavak, “Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı olarak 2013 yılı sonu itibariyle gelen soruşturma evrakı sayımız 18 bin 30 evraktı. 2014 sonu itibariyle soruşturma evrakı sayısı ise 17 bin 906 oldu. Normal şartlarda Türkiye’de başsavcılıklara gerek evrak sayısı yüzde 2 ile 5 arasında artış gösterir. Bizde yüzde 3’lük bir artış bekliyorduk. Ama 2014 yılında küçük bir miktar da olsa 2013 yılına oranla azalma oldu. Manisalılar demek ki daha az suç işledi. Anlaşmazlıklarda şiddeti bir çözüm aracı olarak gören insan sayısında azalma olması sevindiricidir. Manisalılara teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir