MANİSA’DA ACİL ÇAĞRILAR ARTIK TEK NUMARADA!

31 Mart 2016 Perşembe, 15:39

Manisa’da tüm acil çağrıların tek bir noktada toplandığı 112 Acil Çağrı Merkez’i 7 Nisan’da devreye giriyor.

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, tüm acil çağrıların tek bir numarada toplanacağı 112 Acil Çağrı Merkezi’nde incelemelerde bulunarak, AFAD Manisa İl Müdürü Bekir Şen’den bilgi aldı.

112 Acil Çağrı Merkezi’ne 7 Nisan’dan itibaren Sağlık (112), Emniyet (155), Jandarma(156), AFAD (122) ve Orman Yangını (177) acil çağrı numaraları 15 gün içerisinde devreye girecek.

Vali Bektaş, incelemeleri sırasında sistemi de test etti. Acil servisi arayan Vali Bektaş, durum vererek sistemin hızını kontrol etti.

Vali Bektaş’ın incelemelerinin ardından Vali Yardımcısı Yakup Tat, İl Jandarma Komutanı Albay Bülent Mercan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, İl Emniyet Müdür Vekili Fethi Vuruşkan, AFAD il Müdürü Bekir Şen, İtfaiye Dairesi Başkanı Ali Gül, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Ayhan Korkmaz, Manisa Orman İşletme Müdürü Yasin Yaprak, kurumların ve sorumluların katıldığı bilgilendirme toplantısına katıldı.

Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Vali Bektaş, “Önce böldük sonra bütünleştirmeye çalışıyoruz. Keşke baştan bölmeden acil sistemleri yapmış olsaydık çok daha yerinde bir iş yapmış olurduk. Neticede çaresi yok bu işin tek numarada toplanması gerekiyor. Herkesin oturup kendi kafasında 10 tane acil numara ezberleyip her 10 ayrı yerde 24 saat yaşayan acil sistem kurmak çok zor bir iştir. Bunun bir de kurumlara maliyeti de vardır. Kamu yönetimimiz nihayet bir noktaya gelmiş durumda. Biz de burada yatırımımız yaptık. Teknik kapasite olarak da yeterli her türlü dış şartlardan bağımsız çalışabilen tüm seçenekler tüm riskler gözetilmiş bir alt yapı oluşturuldu. Personellerimizi aldık. Onları uzun bir süredir kurum içi kurum dışı eğitim çalışmalarını değerlendirdik. Artık bizim 112’de çalışan bütün elemanlarımız bir 155’te çalışan polis kanalı kadar işini öğrenmiş olması gerekiyor. 4 Nisan’da ASELSAN’ın bağlanmasıyla son engel nokta kalkmış oluyor. 7 Nisan’dan itibaren itfaiyeden başlayarak 1 hafta 10 gün arayla diğer kurumlar da acil sistemlerini de buraya almayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir