Kaliteli bir uyku için 7 önemli ipucu

13 Nisan 2015 Pazartesi, 13:09

Yetişkin bir insanın günde yaklaşık 7 saat uyuması gerektiği herkesin bildiği bir gerçek. Ancak atladığınız önemli bir konu var. Uykunuz düzenli ve kaliteli mi?

Günde 7 saat uyusanız bile kendinizi dinlenmiş hissetmiyorsanız kaliteli bir uyku almış sayılmazsınız.

uyku-apnesi-neden-olur

Uykunuzu düzene sokmak için bu 7 ipucundan faydalanabilirsiniz…

1- 15:00’dan sonra kahveden uzak durun. Kafein vücudunuzda uzun süre etki gösterir. Gün içinde ne kadar çok kafein tükettiğinizi gecenin yarısı yatakta uyanık bir şekilde uzanırken fark edebilirsiniz.

2- Akşamları şekerli içeceklerden ve ekmek ya da makarna gibi ağır yiyeceklerden uzak durun. Bu tarz sindirilmesi ağır yiyecekler ve içecekler sindirim sisteminizin hızla çalışmasına sebep olacağından vücudunuz uykuya dalmak için yeterince rahatlayamaz.

3- Çoğu gece saat 22.00’den önce yatakta olmaya özen gösterin. Yapılan araştırmalara göre saat 22:00 ile 24:00 arası derin uyku için en elverişli süreçtir. Bu saatler arası uyuyarak vücudunuzu güçlendirmeye özen gösterin.

4- Telefonunuzu ve bilgisayarınızı yatmadan en az bir saat önce kapatın. Bu sayede beyninizin çalışma hızı yavaşlayacak ve yattığınızda daha kolay uykuya dalacaksınız.

5- Uyumadan önce çok su içmeyin. Gece boyunca birkaç kere tuvalete kalkıyorsanız gereğinden fazla su içiyor olabilirsiniz. Uykunuz her bölündüğünde uyku kaliteniz biraz daha azalır.

6- Ara sıra şekerleme yapmaya özen gösterin. Gün içerisinde yapacağınız yarım saatlik şekerleme enerji seviyenizi yükseltecektir.

7- Günlük tutmaya başlayın. Geceleri uyumadan önce gün içerisinde sizi mutlu eden ve şükran duyan şeyleri yazmak kendinizi daha huzurlu hissederek kolayca uykuya dalmanızı sağlayacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.