KAÇAK AVCILARA KARŞI TEKNELER SUDA

13 Ocak 2015 Salı, 17:37

MANİSA’nın 3 ilçesinde sınırı bulunan Gölmarmara Gölü’nde, su ürünleri ve av stoklarını fazlalaştırmak amacıyla kaçak avcılığın önüne geçmek için alınan 3 tekne törenle suya indirildi.

Salihli, Gölmarmara ile Köprübaşı İlçesi’ne sınırı bulunan Gölmarmara Gölü’nde su ürünleri ve av stoklarını fazlalaştırmak amacıyla kaçak avcılığın önüne geçmek için 90 bin TL’ye 3 tekne alındı. Göl kontrol teknelerinin göle indirilmesi için Salihli’nin Tekelioğlu Mahallesi’nde, Gölmarmara ve Çevresi Su Ürünleri Üretim ve Değerlendirme Kooperatifi önünde tören düzenlendi. Törene, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Salihli Kaymakamı Ertan Peynircioğlu, Gölmarmara Kaymakamı Zeyit Şener, MHP’li Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Gölmarmara Belediye Başkanı AK Partili Kamil Öz, Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlü Hasan Çebi, Salihli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Rıza Gülmez, kooperatif üyeleri ve mahalle sakinleri katıldı.

GÖLDEKİ SORUNLARLA ETKİN MÜCADELE SAĞLANACAK

Gölmarmara’nın Ege’nin en önemli sulak alanlarından biri olduğunu söyleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Çebi, üç göl kontrol teknesinin Gölmarmara, Salihli ve Köprübaşı ilçelerine tahsis edileceğini söyledi. Çebi, şöyle dedi:

“Gölmarmara Gölü, 68 kilometrekare alanıyla sadece Manisa’nın değil, Ege Bölgesi’nin de en önemli sulak alanlarından birisi. Amacımız; bu tekneler sayesinde hem av stoklarının arttırılmasına katkıda bulunmak hem de problemlere anında ve daha etkin müdahale etmektedir. Toplam 120 balık avcısı ile 88 ruhsatlı balıkçı teknesinin faaliyet gösterdiği gölde geçtiğimiz yıl çeşitli cinslerde 100 tonun üzerinde balık avlanmıştır.”

Dünya’da gıda ve su güvenliğinin ön planda olduğunu söyleyen Vali Erdoğan Bektaş, bu değerleri en iyi biçimde korumak gerektiğini anlatırken, “Amacımız; Gölmarmara Gölü’nde balık stoklarının arttırılmasına yardımcı olmak hem de kurallara uyulmasını sağlamak” diye konuştu.

Konuşmaların ardından tekneler törenle göle indirildi. Protokol üyeleri, teknelerle gölde bir süre inceleme de yaptı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir