JEOPARK BELEDİYELER BİRLİĞİ KURULUYOR

10 Eylül 2014 Çarşamba, 18:47

MANİSA’nın Kula İlçesi’nde Avrupa ve Unesco Jeoparklar Ağı tarafından Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın 58’inci, dünyanın ise 99’uncu jeoparkı ilan edilen alana sahip Kula’da, Jeopark Belediyeler Birliği kurulması yönünde ilk adım atıldı.

Kula Volkanik Jeoparkı’na ev sahipliği yapan ilçede Jeopark Belediyeler Birliği kurulması için Manisa Büyükşehir Belediyesi, Salihli Belediyesi ve Kula Belediyesi arasında protokol imzalandı. Protokol imza törenine MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda ve Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun katıldı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak jeopark ve jeotermal konusunda yapılacak olan her türlü proje için büyük önem taşıyan Jeopark Belediyeler Birliği kurma kararı aldıklarını açıklayan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, her iki ilçenin de jeotermal ve jeopark için ciddi bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Başkan Ergün, “Büyükşehir Belediyesi, Kula Belediyesi ve Salihli Belediyesi bünyesinde bir ortak protokol kararı aldık. Kurulumu zaman alacak birliğin kuruluş aşamasında işlerin yazışma, iletişim ve tanıtımı için yapılacak masraf ve yatırımlarda büyükşehir bünyesinde bütçe oluşturulacak. Kula’nın tarihi özelliğe sahip evlerinin restorasyonu ve jeopark alanındaki çalışmalarının başlatılması için birlikte hareket edeceğiz” dedi.

Kula’nın tarih ve kültürel değerleriyle paha biçilemez el sanatlarıyla tarih kokan bir anıt kent olduğunu dile getiren Kula Belediye Başkanı Tosun, jeopark bölümü için hibe kazanıldığını ve bu protokolden sonra çok daha iyi noktalara geleceğini vurguladı. Birliğin kurulum aşamasının zaman alacağını kaydeden Tosun, protokolün Manisa’ya hayırlı olmasını diledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir