İYİ Parti hayvan pazarlarındaki sorunları masaya yatırdı

09 Ağustos 2019 Cuma, 15:54

İYİ Parti Ekonomi, Tarım ve Hayvancılıktan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı ve Şehzadeler Meclis Üyesi Şenol Özkaya, hayvan pazarlarında kurbanlık almak isteyen vatandaşlarla bir araya gelerek, sorun ve taleplerini dinledi.

 

Hayvan pazarlarında vatandaşlar ve besiciler ile bire bir konuşan Özkaya, izlenimlerini aktardı. Özkaya, “İşimiz gereği İlimiz ve ilçelerimizdeki kurbanlık satan besi çiftliklerinde ve hayvan pazarlarında kurbanlık almak isteyen vatandaşlarımızla görüştük. Kurbanlık satan üreticiyi dinlediğimizde oldukça dertli olduğunu gördük. Kurbanlık fiyatlarının geçen yılla aynı hatta daha düşük fiyata sattıklarını ama buna karşılık yem girdilerinin yüzde 40 oranında artığını ve zarar ettiklerini dile getiriyorlar” diye konuştu.

 

VATANDAŞIN ALIM GÜCÜ DÜŞÜK

Özkaya, şöyle devam etti: “Kurbanlık almak isteyen vatandaşında ekonomik güçleri geçen yıllara göre iyice azaldığı ve zor durumda olduklarını onun için daha çok pazarlık yaptıklarını söylüyorlar. Evet üreticide,tüketicide haklılar.Burada gerçek üreticiyi destekleyecek tarım ve hayvancılık politikaları yapılarak, üretimi artırmalı gerçek üreticiye Avrupa’da olduğu gibi destekler verilmelidir. Ancak üreterek kazanabiliriz, yaptığımız her ithalat kendi tarımımızı bitirmektedir. Yem hammaddelerinin yüzde 80’e yakın bir kısmı ithal olarak gelmektedir. Kendi üreticimiz kazanamadığı için üretim yapmamaktadır. Dini bayramlarımızdan biri olan kurban bayramımızı kazasız belasız Allah’ım kesmek nasip etsin. Allah kurbanımızı kabul edip, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasına nasip etsin.”

 

Özkaya, son olarak kurban eti saklama koşulları hakkında vatandaşlara tavsiyelerde bulunmayı ihmal etmedi. Etin en az 24 saat soğutulması ardından kasaplara götürülmesi gerektiğini belirten Özkaya, “Kurban etlerimiz kesildiklerinde oldukça sıcaktır. Bu etleri direk poşetlere koyup evlerimize götürüyoruz, evimizde hemen etleri poşetlerden çıkarıp oda sıcaklığında dinlenip soğuduktan sonra bir muhafaza içinde donduruculara konulup en az 24 saat soğuttuktan sonra, etin işlem görmesi için kasaplara götürmemiz gerekiyor. Eğer sıcak bir şekilde poşetle direk dondurucuya koyduğumuzda etlerde bozulma ve renk değişimleri olmaktadır. Kurban etleri bereketlidir ve lezzetlidir bizlerde uyardığım gibi etleri korursak dostlarımızla ve dağıtacağımız ihtiyaç sahipleri ile etlerimizi afiyetle yeriz.” Diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir