İLK DERS ZİLİ YARIN ÇALIYOR!

18 Eylül 2016 Pazar, 13:21

Yaklaşık 18 milyon öğrenci, yarın yeni eğitim-öğretim dönemine “merhaba” diyecek. Bu yıl eğitim harcamalarını geçen yıla oranla ortalama yüzde 10’un üzerindeki bir zamla karşılayan veliler bir yandan çocuklarının okula başlama sevincini yaşarken, diğer yandan da kredi kartıyla ödedikleri masrafı gelecek ay nasıl kapatacağını düşünmeye başladılar.
Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi (EBSAM), öğrencilerin okula başlangıç masrafları ile veliye maliyetini çıkardı.
Geçen yıla göre yüzde 10.4 oranında zamlanan ve serbest kıyafet uygulamasına geçen bir ilkokula başlayan öğrenci için 555 TL, ortaokula başlayan bir öğrenci için 575 TL, ortaöğretime başlayan bir öğrenci için ise 645 TL harcama yapılması gerekiyor.

ASIL PARA FORMAYA

Veliler en büyük parayı forma için harcıyor. Araştırmaya göre, okul öncesi eğitime kayıt olan bir öğrenci için formalı başlangıç masrafı ortalama 535 TL, ilkokula başlayan bir öğrenci için 755 TL, ortaokula başlayan bir öğrenci için 775 TL, ortaöğretime başlayan bir öğrenci için ise 845 TL harcama yapılması gerekiyor.
Ortaöğretimdeki eğitimi boyunca bir öğrenci için ortalama 8 bin 890 TL, ayda ise ortalama 185 TL harcama yapılırken, öğrenciye kantin-yemekhane için para ayrıldığında, bu rakam okul öncesi ve ilköğretimde aylık ortalama 319 TL, ortaöğretimde 364 TL’ye çıkıyor. Bu masraflara okul servisi de eklendiğinde okul öncesi ve ilköğretimde maliyet 319 TL’den 519 TL’ye, ortaöğretimde ise 364 TL’den 558 TL’ye çıkıyor.

12

Bir öğrenci için, okul öncesi dönemden ilköğretimin sonuna kadarki eğitimi boyunca sadece okul ihtiyaçları için 18 bin 495 TL harcanıyor. Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretimin sonuna kadar olan eğitim sürecinde, öğrencinin velisine maliyeti ise aylık 176 TL.

Çantanın ağırlığı 3 kiloyu geçmesin

OKULLARIN açılmasıyla birlikte sırt çantalarının ağırlığı da artıyor. Özellikle üç kiloyu aşan okul çantaları, çocukların omurga sağlığı için risk oluşturuyor. Omurga Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk, okul çağına gelen çocukların alışık olmadıkları yeni bir yaşam stiline geçmesiyle birlikte bel, sırt ve boyun ağrısı gibi şikayetlerin görülme riskine dikkat çekiyor.
Öztürk, “Sırt çantalarının ağırlığı, vücut ağırlıklarının yüzde 10-20’si kadar olmalı. Üç kilodan ağır çantalar, çocukların kemik yapısını bozabiliyor. Ağır sırt çantaları okul çağındaki çocukların gelişmekte olan eklemlerinde ve kaslarında zorlanma yapar. Kas gerginliği, sırt ağrısı, bozuk yürüyüş, skolyoz, kamburluk, bel ağrısı gibi olumsuzluklara neden olabilir” dedi.

Başarı, beslenme çantasından geçiyor

BESLENME uzmanları, okul döneminde öğrencilerin başarısının yanında, sağlıklı beslenmelerinin de çok önemli olduğunu belirterek, çocukların beslenme çantalarına sağlıklı atıştırmalıklar konulmasını öneriyor. Beslenme ve fitoterapi uzmanı Gizem Keservuran, çocukların beslenme çantasında taşınması kolay ve besleyici değeri yüksek sağlıklı yiyeceklerin yer alması gerektiğinin altını çizdi.
Keservuran, “Beslenme çantasında mutlaka olması gereken besin grupları var. Özellikle peynir içerdiği yüksek kalsiyum ve fosfor ile çocukların kemik ve diş gelişimini desteklemektedir. Yumurta ve meyve mutlaka olmalı. Açma, poğaça, çikolatalı ekmek, hazır meyve suları, gazlı içecekler gibi yağ, şeker içeriği zengin besinlerden kaçınılmalı” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir