HER YIL 1,5 MİLYAR TL ÇÖPE GİDİYOR

21 Ocak 2015 Çarşamba, 12:15

Manisa’da ekmekte israfı önlemek için bilinçlendirmeye öğrencilerden başlanacak. Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ege İsrafı Önleme Derneği arasında yapılacak olan işbirliği protokolü ile çocuklarda ekmek israfı konusunda farkındalık oluşturulmaya çalışılacak.
Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ve Ege İsrafı Önleme Derneği Başkanı Volkan Ayna arasında yapılacak olan protokol için ön görüşme yapıldı. Milli Eğitim Müdürlüğünde gerçekleşen buluşmada konuşan Manisa Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, “Toplumumuzun en kutsal değeri ekmek olmasına rağmen, gerek dünyada gerekse ülkemizde en fazla israf edilen ürün ekmektir. Üretilen ekmeğin çoğu ne yazık ki çöpe gitmektedir. Dünyada yüz milyonlarca insanın aç uyuduğu, açlıktan hayatını kaybeden insanların çoğunlukta olduğu, Suriye ve Irak’tan gelen göçmen olarak çok sayıda insanın geldiği ve ciddi anlamda bir bütçenin ayrıldığı böyle bir dönemde ekmeğin israf edilmesi bizim için yürekleri dağlayan bir konu ve bu konuda bizlerin de milli eğitim müdürlüğü olarak bazı tedbirler, önlemler veya çalışmalar yapabileceğimizi düşündük. Onun için Ege İsrafı Önleme Derneği ile beraber bu çalışmaya imza atmayı düşünüyoruz. Araştırmalarımıza göre ülkemizde üretilen ekmeklerin yüzde 6’sı israf edilmektedir. Bu ekmek israfı nedeniyle de ülkemizin yıllık kaybı 1,5 milyar TL civarındadır. Bu rakam bizim gibi dünyaya un ihraç eden bir ülke için önemli bir rakamdır” dedi.

İSRAF BİLGİSİZLİKTEN KAYNAKLANIYOR
İsrafın kötü niyetten ziyade ihmal ve bilgisizlikten kaynaklandığını düşündüğünü aktaran Altınsoy, “Türkiye’nin en büyük kurumu Milli Eğitim Bakanlığı olarak ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, biliyorsunuz bizim 260 bin öğrencimiz var. Yaklaşık 20-30 bin öğrencimizi de günlük olarak taşıyoruz. Bu öğrencilerimize de biz her gün yemek veriyoruz. Köylerden, kasabalardan 28 bin öğrenciyi taşıyoruz. En başta bizim okullarımızdan başlamak üzere Manisa genelinde Türkiye genelinde bir farkındalık oluşturmak için böyle bir protokole imza atıyoruz” şeklinde konuştu.
Bu protokolle, ekmek israfı önlemede bir duyarlılık oluşturmak için çocuklar arasında bir slogan yarışması düzenleyeceklerini kaydeden Altınsoy, “Bu slogan yarışmasında dereceye giren çocuklarımızı da ödüllendireceğiz. Ayrıca bununla ilgili neler yapabilirizi tespit etmek için çocuklarımız arasında anket çalışması yapacağız. Okul panolarının da bu konuda düzenlemesi için çalışmalar yapmış olacağız” ifadelerini kullandı.

İSRAF HER ALANDA
İsrafın her alanda olduğuna dikkat çeken Ege İsrafı Önleme Derneği Başkanı Volkan Ayna ise şunları söyledi:
“Bu israf ekmek olabilir, su olabilir, elektrik olabilir. Bizim ele aldığımız konu ekmek oldu. burada bilinçlendirmeyi düşündüğümüz hedef kitlemiz çocuklarımız. Geleceğimizi bırakacağımız tek emanetçilerimiz onlar. Bu konuda Milli Eğitim Müdürümüzün desteği ile beraber okullarda düzenleyeceğimiz anketler sonucunda önemli olan bunu öğrencilerimizin bilinçaltına yerleştirebilmek. İsraftaki kaybımız çok büyük. Müdürümüz 1,5 milyar dedi ama bu rakam 2,5 milyar TL’ye kadar çıkabiliyor. Amacımız ülke ekonomisine bir katkıda bulunabilmek, çocuklarımızı bilinçlendirebilmek. Bunları yaparken de biraz da eğlenceli hale getirebilmek için bir slogan yarışması düzenledik.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir