Hayvancıların imece usulü topladığı yardımları Bakan Pakdemirli üstlendi!

24 Aralık 2020 Perşembe, 10:10

Manisa’nın Demirci ilçesine bağlı Esenyurt Mahallesi Oğulcak mevkiindeki Ali Tekin isimli vatandaşa ait koyun ağılında çıkan yangın sonucu telef olan 70 küçükbaş hayvanın yerine “Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin talimatıyla 120 koyun ile 1,5 ton küçükbaş yemi hediye edildi”, haberi yalan çıktı. Hayvancılar, kendi arasında topladığı imece yardımının Bakan Pakdemirli’i yapmış gibi servis edilmesine tepkilerini dile getirdi. TBMM’de CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in de değindiği konuda, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bir an önce bu yanlışlığı düzeltmesi istendi.

GEÇTİĞİMİZ AY ÇIKAN YANGINDA 70 KOYUN TELEF OLDU
Demirci ilçesi Esenyurt Mahallesi Oğulcak mevkiinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Ali Tekin’e ait koyun ağılında 26 Kasım günü yangın çıktı. Yangın sırasında Manisa Büyükşehir Belediyesi Demirci İtfaiye Amirliği ekipleri yol olmadığı için ulaşım zorluğu çekti, Demirci Orman İşletmesine ait arazözlerin arazide rahat ilerlemesi ile yangın söndürüldü, iş makineleriyle yol açıldı ve ekiplerin koyun ağılına ulaşması sağlandı. Yangın sırasında koyun ağılı kullanılamaz hale geldi ve içeride bulunan 70 adet küçükbaş hayvan da feci bir şekilde yanarak telef oldu.

KÖYLÜLER YARDIMLAŞMA İLE YARALARI SARDI
Yangın felaketinin ardından Esenyurt Mahalle Muhtarı İbrahim Şalgam’ın önderliğinde yangından dolayı geçim kaynağı olan hayvanları yanan Ali Tekin için mahalle sakinleriyle birlikte yardım seferberliği başlatıldı.

YANAN KOYUN AĞILI YENİDEN YAPILDI
Yanan koyun ağılının yerine yaklaşık iki hafta da yeni bir ağıl yapıldı. Yeni yapılan ağıl için Demirci Belediyesi çimento, tuğla ve inşaat malzemesi yardımında bulundu. Uydudan yayın yapan KÖY TV’de yayınlanan “ Çoban Dünyası “ programı yapımcısı Emre Tınaz da yangın haberi ve hayvanların telef olduğunun yayınlanmasından sonra Eskişehir, Uşak, Bursa, Balıkesir,Afyon  illerinden yardımseverlerin katkılarıyla koyun ve keçiler ile nakti yardımları topladı. Köy muhtarı Şalgam’da çevre kırsal mahallelerden hayırsever yetiştiricilerin bağışladığı hayvanları yangınzede aileye teslim ettiler. Televizyon programında yapılan teslimat sırasında çekilen görüntüleri haberimizde paylaşıyoruz. Yangın felaketinden sonra Demirci Kaymakamlığı ve Demirci İlçe Tarım Müdürlüğü de devreye girip aileye katkı ve destekte bulundu.

TARIM ORMAN BAKANI BEKİR PAKDEMİRLİ AİLE İLE KAMERALI GÖRÜŞTÜ
Geçtiğimiz Çarşamba günü Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yangın felaketini yaşayan Tekin ailesiyle görüştü. Geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Görüşme sırasında Manisa Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk de bulundu. Bu görüşmenin ardından aileye 1,5 ton küçükbaş hayvan yemi gönderildi. Özel bir firma ve yabancı ortağınında bulunduğu teslimat sırasında yemler Ali Tekin’e teslim edildi.

VATANDAŞI YANILTAN, FELAKETTEN BİLE SİYASET ÇIKARAN HABER YAPILDI
Anadolu Ajansı tarafından yaşanan tüm gelişmelerin ardından “Manisa’nın Demirci ilçesinde çıkan yangında 70 koyunu telef olan besici aileye, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin talimatıyla 120 koyun ile 1,5 ton küçükbaş yemi hediye edildi.” Haberi servis edildi. Haber ulusal yayın yapan gazeteler, internet haber siteleri ve televizyonlarda yayınlanınca hayırseverler tepki gösterdi.


Haberde 121 küçükbaş hayvanın “bakan Pakdemir’linin talimatıyla verildi”ifadesi ve haberde yapılan canlı hayvan yardımlarının bakanlık tarafından veriliyormuş gibi bir algı oluşturduğunu iddia eden bağışçı yardımseverler bu habere tepki gösterdi. “Biz küçükbaş hayvan üreticileri olarak kimseden talimat almadan gönül rızasıyla bu hayvanları bağışladık, nakti yardımda bulunduk” diyen hayırseverler bu haberin yalan olduğunu iddia etti.

Köy TV “Çoban Dünyası” programı yapımcısı  Emre Tınaz’da yangının yaşandığı Demirci’ye bağlı Esenyurt Mahallesinden yaptığı yayın sırasında bu tür mağduriyet yaşayan hayvan yetiştiricilerine programları aracılığı ve hayırsever hayvan yetiştiricilerinin katkılarıyla yardımda bulunduklarını, yakın zamanda yine yangın felaketi sonrası Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Efir köyündeki bir üretici için de çevre il ve ilçelerden canlı hayvan yardımı toplayıp kendisine verdiklerini ifade etti. Yangında hayvanlarını kaybeden Ali Tekin ise programda bu yardımlarda bulunanlara teşekkür etti. Bu dayanışmanın adını program sunucusu “Çobanlar arası dayanışma” olarak seslendirdi.

ALİ TEKİN AA TARAFINDAN SERVİS EDİLEN HABERİN VE YARDIMSEVERLERDEN GELEN TEPKİLERİN ARDINDAN KONUŞTU
Geçtiğimiz Kasım ayında yangın felaketi sonrası hayvan ağılını ve 70 küçükbaş hayvanını kaybeden Ali Tekin, tüm televizyon haberlerinde  ve gazetelerde çıkan haberle kendisine ulaşan yardımseverlerin tepkilerini dillendirdi. “ Ben çok büyük bir acı yaşadım. Başta Mahallemizin Muhtarı, Kaymakam bey, tarım müdürlüğü, eşim dostum, arkadaşlarım ve yardımseverlerin desteğiyle düştüğüm yerden yeniden ayağa kalktım. Onların destekleriyle ağılımı yeniden yaptık. Belediye inşaat malzemeleri çimento tuğla yardımı yaptı. 121 baş hayvan bağışının tamamını Köy Tv’deki program sayesinde çevre il ve ilçelerden köylerden hayırsever çobanlar yaptı. Tarım Bakanı beni videolu aramayla aradı görüştük. Geçmiş olsun dileklerinde bulundu, yaralarımızı sararken yanımda olduklarını söyledi. Bu görüşmeden 1 gün sonra 1,5 ton yem getirdiler. Özel bir firma getirdi, sanırım bu yem işini il tarım müdürümüz halletti. Ama madem böyle bir haber yapılmış, gerçeği söylemek gerek, toplanan hayvanlar ve nakti yardımların tamamını çoban arkadaşlarım bağışladı. Herkesten Allah razı olsun, yardımlar için ben ve ailem herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

GERÇEKLER ÇARPITILDI VE HABER YAPILDI
Yapılan haberin ardından Esenyurt Mahallesinde büyük bir dayanışma örneği göstererek komşularına yardımcı olan vatandaşlar da habere tepkiliydi. “ Burnumuzun dibinde olan biteni televizyondan izlerken çok şaşırdık” diyen mahalle sakinleri “ herkes yerinde sağolsun, herkes iyiniyetle yardım etti, fakat yapılan küçükbaş hayvan yardımlarının bakanlıkla ilgisi yok, köy muhtarımızın gayreti ve televizyoncu arkadaşın katkısıyla bu hayvanlar toplandı ve Ali Tekin’e teslim edildi. Haberi yapan arkadaş gerçek olmayan bilgileri kullanmış, haber bu şekliyle vatandaşları da yanıltıyor, iyiniyetli insanlara saygısızlık yapılıyor, televizyondan bu haberi izlerken hop oturup, hop kalktık, bu sorumlu kim ise bunun hesabını vermeli, gerçek hayırseverlere bu haberde vefasızlık yapılmış, oysa yardımı yapan gerçek hayırseverler onlar, yani bakan Pakdemirli değil, millet felaketle, onlar siyasetle uğraşıyor, bu çok ayıp” dediler.

ESENYURT MAHALLESİNDE YANGIN FELAKETİNİ YAŞAYAN ALİ TEKİN’E YARDIM EDENLERİN LİSTESİ
ESKİŞEHİR Emrah Alkan 1 adet koyun, Ufut Topçu 1 adet koyun, Adnan Çevir 1 adet koyun, Halil  Açıkgöz 1 adet koyun, Mehmet Keskin 1 adet keçi, Mehmet Özkan 1 adet koyun, Osman Şentürk 1 adet koyun, Soner Keskin 1 adet Koyun, Doğan Karabulut 1 adet koyun, Recep Gümüş 1 adet koyun, Cavit Erol 1 adet koyun, Selim Demirtaş 1 adet koyun, Raci Şen 1 adet koyun, Gürhan Aydın 1 adet koyun, Ahmet Ilgın 1 adet koyun, Erkan Erçin 1 adet koyun, Adem Aydın 1 adet koyun, Recep Öncel 1 adet koyun, Veli Köse 1 adet keçi, Murat Keskin 1 adet koyun, Selim Keskin 1 adet koyun, Recep Özarı 1 adet koyun, Tayfun Denek 1 adet koyun, Abdurrahman Çoşgan 1  adet koyun, Onur Eryılmaz 1 adet koyun, Samed Özbay 1 adet koyun, Gürcan Tepe 1 adet keçi, Hasan Çelikli 1 adet koyun, Mustafa Erat 1 adet koyun, Ali Fuat Demircan 1 adet koyun, Emre Çınar 1 adet koyun. BURSA Şakir Çakır 1 adet koyun, Akif Çakır 1 adet koyun, Seçkin Hayati Körpe 1 adet koyun, Barış Vural 1 adet koyun, Murat Kuru 1 adet koyun, Muhittin Poyraz 10 adet koyun, İbrahim Kutlu 1 adet koyun, Erol Emek 1 adet koyun.
(BALIKESİR-Bigadiç) Nuri İlhan 1 adet koyun
KÜTAHYA-SİMAV Hayri Yazar 1 adet koyun, Recep Aydemir 1 adet koyun.
DEMİRCİ Kulalar mahallesi 5 koyun, Sayık Mahallesi 4 koyun, Öksüzlü Mahallesi 3 koyun, Kılavuzlar Mahallesi 3 koyun, Yeşildere Mahallesi 2 koyun, Hoşçalar Mahallesi 2 koyun, Esenyurt Mahallesi 6 koyun, Ören Mahallesi 1 koyun, Ayvaalan Mahallesi 1 koyun, Eskihisar mahallesi 2 koyun, Sevinçler Mahallesi 8 koyun,
GÖRDES Deliçoban Mahallesi 8 koyun UŞAK Hasan Yalçın 1 adet koyun, Bülent Sezer 1 adet koyun, Talipoğlu Balıkçılık Oğuz…. 2 koyun, Murat Kahraman 1 koyun.
NAKİT PARA YARDIMLARI ESKİŞEHİR- ibrahim Coşgan 2000 TL, AKGÜVEN HAYVANCILIK ESKİŞEHİR 100 TL, Kütahya-Simav Şeref Türül 500 TL, Hüseyin Çelik 500 TL, AFYON (ÇAYKONAKKÖYÜ Şafak Yaldız 500 TL BAĞIŞTA BULUNDU HAYVAN YETİŞTİRİCİSİ DEĞİL, SURİYE’DE GÖREV YAPAN UZMAN ÇAVUŞ, YANGIN HABERİNİ OKUYUP KÖY TV’YE ULAŞARAK BAĞIŞTA BULUNDU) UŞAK SİVASLI-Hüseyin Cengiz 200 TL ALMANYA-İsminin yayınlanmasını istemeyen gurbetçi işçi 500 TL, BOZÖYÜK-PAZARCIK Mesut Gök 1500 TL. Haberi en yalın ve doğru bilgilerle verdik, takdiri kamuoyuna bırakıyoruz.

Kaynak: Mustafa TEMİZ/MANİSA SON HABER

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir