HASAN ÖREN “SERHAT ORHAN İMAR YOLSUZLUĞU YAPTI”

03 Şubat 2014 Pazartesi, 15:09

TIKLA İZLE

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören’in iddiasına göre, kayınpeder enişteden sonra bu kez de AKP döneminde kaynana zengin oldu.

AKP’li Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan’ın ağabeyinin kayınvalidesi Münibe Çınar,  1080 lira emekli maaşı almasına karşın, toplam değeri 13 milyon lirayı bulan 44 lüks dairenin sahibi oldu.

CHP’li Ören, iddialarını Meclis’te şöyle sıraladı:

Münibe Çınar Hanımefendi, 1944 doğumlu (70 yaşında), İstanbul’da ikamet eden, 1.080 TL maaş alan bir SSK emeklisidir. Münibe Çınar; Belediye Başkanı Serhat Orhan’ın ağabeyi Ahmet Mithat Orhan’ın kayınvalidesidir.

Kaynana Münibe Çınar, 2007 yılında İzmir-Ankara yolu üzerindeki 27 dönümlük bir araziyi, İzmirli bir işadamı olan Hayati Eröz ile birlikte 1 milyon 200 bin liraya satın alıyor. Arsa Turgutlu’nun en güzel yerinde. Belediye bu arsanın imarını değiştirdi. Komşu parsellerin imar izni 3 kattır. Bu parselde özel imar uygulanmış ve 6 kata çıkarılmıştır. 100 daire yapılacak arsaya, 210 daire yapılmıştır.

Arsa kat karşılığı Ketenci İnşaat’a verilmiştir. Münibe Çınar’a 44 daire düşmüştür. Bölgede ev fiyatları 250-400 bin TL arasında değişmektedir. 600 bin lira karşılığında ortakların her birine 13 milyon liralık bir servet yaratılmıştır.

Bu olaydaki akraba ilişkisi ortaya çıkınca başkanı aradım, bana ‘Ne var yani, ağabeyimin kayınvalidesinin ticaret yapma hakkı yok mu?’ yanıtını verdi. Olayı araştırınca önemli bir ayrıntı daha ortaya çıktı. Başkan ile ağabeyinin ORKA diye ortak şirketi var. Bu şirket için İzmir’deki Kemalpaşa Akbank Şubesi’nden 10 milyon 672 bin liralık bir kredi alınmış, bu kredi için de kayınvalidenin sahibi olduğu dairelerden 21’i ipotek olarak gösterilmiş.

Eğer bu olayın kendileriyle ilişkisi yoksa hanımefendi şirket için alınan krediye neden kendi dairelerini ipotek gösteriyor? Bu olayla ilgili önümüzdeki hafta Turgutlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacağım.

AKP’de çıraklar nakit çalışıyorlar, kalfalar imar yolsuzluğu ile para aklıyorlar, ustaları ise altın ihracatı ile parayı götürüyorlar. İkinci dönemlerini tamamlayan kalfalık dönemindeki AKP’li belediye başkanlarının imar yolsuzluklarının üzeri de iktidar tarafından örtülüyor.

EVLERİN TOPLAM DEĞERİ 13 MİLYON TL

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, kaynanaya ait dairelerin fotoğrafını gösterdi ve “Bal­lı kay­na­nanın sahip olduğu evlerin değeri 13 mil­yon lira” de­di. Tur­gut­lu Be­le­di­ye Baş­ka­nı Ser­hat Or­han da ağabeyinin kay­na­nası Mü­ni­be Çı­na­r’­ın ai­le­den zen­gin ol­du­ğu­nu ile­ri sür­dü.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.