HASAN ÖREN O MADENE GİRİYOR

15 Eylül 2014 Pazartesi, 15:28

HASAN ÖREN; 301 MADENCİYE MEZAR OLAN OCAĞA GİRECEĞİZ

TBMM Soma Maden Kazalarını Araştırma Komisyonu, 24-27 Eylül 2014 tarihlerinde Aliağa Cezaevi ve Soma ‘da yapacağı çalışmalara CHP Manisa Milletvekili ve Komisyon Üyesi Hasan ÖREN’in talebi ile 301 madenciye mezar olan Eynez ocağı ile iş güvenliği eksiklikleri tamamlandığı gerekçesiyle yeniden açılan Işıklar ocağını da programa aldı.
Hasan Ören Komisyona verdiği dilekçede; “Kazanın meydana geldiği Eynez ocağı ile iş güvenliği tedbirlerinin eksiksiz alındığı gerekçesiyle faaliyetine izin verilen Işıklar ocağını, komisyon üyeleri olarak yerinde görmemiz gerekmektedir. Sadece başkalarından alınan bilgilerle sağlıklı bir komisyon raporu yazılamayacağı açıktır. Bu nedenle komisyonumuzun 24-27 Eylül 2014 tarihlerinde Soma’da yapacağı inceleme programına, Eynez ocağı ile aynı şirkete ait olan Işıklar ocağının alınmasının çalışmalarımız açısından yararlı olacağı düşünülmektedir” dedi.
Hasan Ören yaptığı açıklamada; TBMM Soma Maden Kazalarını Araştırma Komisyonu üyesi olarak Soma’da ve Zonguldak’ta madenlerini incelememiz çok yararlı oldu. Kazanın meydana geldiği Eynez ocağının girişi kapatıldığı için giremedik. Soma Kömürleri A.Ş.’ye ait diğer ocaklarda da inceleme yapamadık. 24-27 Eylül tarihlerindeki Soma programında komisyon üyeleri olarak Eynez ocağının 200 metresine kadar girip inceleme yapacağız. Yine iş güvenliği tedbirleri eksikliği nedeniyle kapatılan ve eksikleri giderdiği gerekçesiyle yeniden üretime başlanan Işıklar ocağına da girerek alınan iş güvenliği tedbirlerini yerinde göreceğiz.
Işıklar ocağında 2000 işçi yer altına inerek üretime başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş güvenliği konusunda bir eksiklik bulunmadığı gerekçesiyle üretime izin verdi. Bundan sonra iş kazalarında bir ek işçinin bile burnunun kanamasını istemiyoruz. Bu nedenle alınan iş güvenliği tedbirlerini uzmanlarla birlikte yerinde görerek bilgi alacağız.
Ayrıca, Soma’da kazaya tanık olan işçileri dinleyeceğiz ve Aliağa Cezaevine giderek halen tutuklu bulunan şirketin sahibi ve yöneticilerini de dinleyeceğiz.
Madenlerde eğer işçilerin can güvenliğini tehlikeye atacak tek bir eksiklik dahi olsa CHP olarak bu eksiklikler giderilene kadar üretimin durdurulmasını isteyeceğiz ve konunun takipçisi olacağız dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir