Facebook’a dua etme butonu eklendi

09 Ağustos 2021 Pazartesi, 20:46

Sosyal medya platformu Facebook, birden fazla katılımcının bulunduğu “Facebook Gruplarına “dua etme” butonu ekledi.
Sosyal medya devi Facebook’ta gruplara üye olan artık kullanıcılar diğer üyeler için dua edebilecek.

Platforma eklenen “dua etme” butonu ile inanç toplulukları arasındaki bağların güçlendirilmesi hedefleniyor.

ŞU ANDA SADECE ABD’DE

Associated Press haber ajansının bildirdiğine göre, bir şirket sözcüsü, Facebook’un inanç topluluklarını desteklemek için devam eden çabaların bir parçası olarak Aralık ayında özellliği ABD’de test etmeye başladığını söyledi ve platformada Facebook for Faith (İnanç için Facebook) adlı bir merkez oluşturulduğunu açıkladı: “Covid-19 salgını sırasında, bağlantı kurmak için hizmetlerimizi kullanan birçok inanç ve maneviyat topluluğu gördük, bu yüzden onları desteklemek için yeni araçlar üretiyoruz” dedi.

DİNİ LİDERLER YENİ ÖZELLİĞİ DEĞERLENDİRDİ

Bununla birlikte, aralarında Müslümanların da yer aldığı ABD’deki dini topluluklar Facebook’un yeni aracını büyük bir memnuniyetle karşıladı. Dallas eyaletindeki Birinci Baptist Kilisesi’nden Robert Jeffress, dua özelliğini coşkuyla karşılayan papazlar yer aldı.

Jeffres, “Facebook ve diğer sosyal medya platformları, özellikle bu salgın sırasında, Mesih’in İncili’ni yaymak ve inananları birbirine bağlamak için muazzam araçlar olmaya devam ediyor. Herhangi bir araç kötüye kullanılabilir, ancak ihtiyaç anında insanları tek gerçek Tanrı’ya dönmeye teşvik eden bu tür her türlü çabayı destekliyorum” diye konuştu.

California’daki The Claremont Colleges topluluğunda Müslüman bir imam olan Adeel Zeb ise “Bu tür şirketler, dini açıdan azınlıkta kalan toplulukların güvenliğini sağlamak için uygun önlemleri ve protokolleri başlattığı sürece, inançlı insanlar da bu hayati girişimi desteklemeye başlamalı” dedi.

Diğer taraftan, veri politikaları uyarınca Facebook, topladığı bilgileri reklamları kişiselleştirmek de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kullanıyor. Ancak şirket, reklam verenlerin, kitleleri hedeflemek için “dua etme” butonu ile ilgili aktivitelerini kullanamayacağını duyurdu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir