ERKAN AKÇAY’DAN SERT AÇIKLAMA

29 Eylül 2014 Pazartesi, 14:10

MHP Manisa milletvekili Erkan AKÇAY, Borsa İstanbul’da Bank Asya hisselerinin “gözaltı pazarında işlem göreceği” açıklamasını değerlendirdi. AKÇAY, “Bu partizanca ve kişisel öfkeye dayalı karar ülke ekonomisini topyekun kaosa sürükleyecek bir iradenin ortada olduğunu göstermektedir.” dedi.

MHP Manisa milletvekili Erkan AKÇAY Türkiye ekonomisi üzerinde kişisel öfkeye dayalı karanlık bir oyun oynandığı belirttiği açıklamasında Borsa İstanbul’da Bank Asya hakkında alınan “gözaltı pazarına alınma” kararını değerlendirdi. Bank Asya hisselerinin işleme kapatıldığı 7 Ağustos tarihi öncesindeki değerine hızlı bir şekilde yükseldiği bir ortamda Borsa İstanbul’da “olağan dışı ilgi” gerekçesiyle alınan kararın ekonomik ve mali değil siyasi bir karar olduğunu belirten AKÇAY açıklamasına şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı Erdoğan 18 Eylül 2014 tarihinde TÜSİAD toplantısında yapmış olduğu konuşmada “O banka zaten batmış.” ifadesini kullanmıştır. Erdoğan’ın bu açıklaması bankanın hisse fiyatlarının arttığı, bankanın sermaye artışı gerçekleştireceğini açıkladığı, hiçbir müşterisinin bankadan tek kuruş alacağının olmadığı bir ortamda yapılmıştır. Üstelik bu bankanın sermaye yeterliliği rasyosu Türkiye ortalaması olan yüzde 14’ün üzerinde yüzde 17,35’tir. Bu banka bütün şube ve personeliyle hizmet vermeye devam etmektedir. Diğer bir ifadeyle bankanın battığını gösteren hiçbir veri yoktur. Ancak görünen odur ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatını vermiştir. Devletin bütün imkanlarını kendini haklı çıkarmak için seferber etmektedir. BDDK’dan umduğunu bulamayan Erdoğan bu sefer Borsa İstanbul’u devreye sokmuştur. Borsa İstanbul’da alınan bu son karar da bu seferberliğin bir göstergesidir. Kararla Bank Asya’nın resmi yollardan gelen elektrik, su vb. ödemeleri alması engellemektedir. Burada önemli olan bir başka husus da kararın nasıl ortaya çıktığıdır. Eğer bu karar borsa başkanı tarafından alındıysa gözaltı pazarı uygulaması 7 gün sürecektir. Eğer yönetim kurulu tarafından alındıysa bu süre daha da uzayabilecektir. Cumhurbaşkanı Bank Asya hisselerin açılıp kapanma sürecinde elde edemediği sonuca ‘gözaltı pazarı uygulamasıyla’ ulaşmak istemektedir.”

“AKP milletimizi borç batağından kurtarmak yerine ekonomimizi daha karanlık günlere sürüklemektedir”

Türkiye ekonomisinin çok daha ciddi makro sorunları olduğunu belirten MHP’li AKÇAY, açıklamasına şöyle devam etti: “Büyüme beklentileri sürekli revize edilmektedir. Son olarak Dünyanın önde gelen finans grubu Barclays Türkiye için 2014 büyüme tahminini %3,3’ten, %3,0’e indirmiş, enflasyon tahminini %8,4’ten %9,0’a yükseltmiştir. Yabancı finans grupları Türkiye’yi yatırım için avantajlı bir ülke olmaktan çıkarmaktadırlar. Bu ortamda Türk girişimci de güvenli bir liman arayışına girmektedir. Reel kesim güven endeksi son 5 aylık düşüş eğilimi Eylül ayında da devam ettirmiştir. Reel kesim güven endeksine göre genel ekonomik gidişattan memnun olan girişimcilerin oranı sadece yüzde 12,1’dir. Sanayicimiz, esnafımız, çalışanımız, çiftçimiz ekonomik ve sosyal olarak zor günler geçirmektedir. Hükümetin hiçbir makro ekonomik öngörüsü tutmuyor ancak “nerede hata yaptık” diye sorgulamak yerine ekonomiyi daha da istikrarsızlaştırmanın ve kırılgan hale getirmenin adımlarını atıyorlar.  Doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın girişimleriyle banka batırılmak istenmektedir. AKP ekonomik öngörülerine ulaşmak için adım atmak ve milletimizi borç batağından kurtarmak kalkınmayı hazırlayacak ekonomik olanakları sunmak yerine ülkemizi daha karanlık günlere sürüklemektedir. AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan sistematik siyasi saldırılarla bir finansal kurumu hedef aldığını ve partizanca politikalarla finans dünyası ve ülke ekonomisi ‘hizaya getirilmeye’ çalışmaktadır. Bir bankaya karşı yürütülen kara propaganda ülke ekonomisini topyekun hedef almaktır.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir