ENGELLİLERE MADDİ DESTEK

29 Ağustos 2014 Cuma, 12:40

MANİSA’DA ENGELLİ BAKIMI İÇİN MADDİ DESTEK

MANİSA Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, bedensel ve zihinsel engelli vatandaşların evde bakımı için 7 bin 966 kişiye kişi başı asgari ücret rakamı olan 891 lira verildiğini söyledi. Her ay yaklaşık 7 milyon lirayı engellilerin evde bakımı için harcadıklarını söyleyen Konan, uygulamayı istismar eden 4 bin 468 kişinin aylığının kesildiğini ve yasal faiziyle birlikte paranın geri alındığını ifade etti.

Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, engellilerin evde bakımı için başlattıkları uygulamanın birçok engelliyi maddi zorluklardan kurtardığını söyledi. Engelli bakım ücretinin ağır engellilere verildiğini vurgulayan Konan, “Engelli evde bakım ücretini alabilmek için bir başkasının bakımına muhtaç olduğunun kanıtlanması ve gelirinin alt düzeyde olması gerekiyor. Manisa’da 7 bin 966 kişi engelli evde bakım hizmetinden yararlanıyor. Ayda 7 milyon liraya yakın evde bakım ücreti veriyoruz. Bu bakım karşılığını verilen bir ücrettir. Engellinin bakılmadığını tespit ettiğimizde, maaş hemen kesiliyor. İhtiyaç duyuluyorsa kurum bakımına alıyoruz. Yaklaşık 200 kişiyi kurumumuza aldık” dedi.

İSTİSMARA GEÇİT YOK

Engelli bakım ücretini alan bazı kişilerin bu yardımı istismar ettiğini dile getiren Konan, 4 bin 468 kişinin engelli bakım ücretini kestiklerini duyurdu. Konan, “Yaptığımız denetimlerde engellilerin bakılmadığını, istismar edildiğini ve gelirinin yüksek olduğunu tespit ettiğimizde hemen ücreti kesiyoruz. Bugüne kadar 4 bin 468 kişinin engelli bakım ücreti kesildi. Ayrıca istismar olduğunu tespit ettiğimizde alınan parayı yasal faiziyle birlikte tahsil ediyoruz. Bu nedenle engelli vatandaşlarımız bakımın yapılıp yapılmadığın kontrol ediyoruz. Çünkü yardımların hak eden kişilere ulaşması gerekiyor. İstismara izin veremeyiz” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir