EKMEK FİYATLARI DEĞİŞİYOR MU?

06 Aralık 2015 Pazar, 17:55

Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu, un fiyatlarının yükselmesine rağmen ekmeğe zam yapılmayacağını açıkladı.

Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu, yaptığı açıklamada, sektördeki sorunların çözümü ve unlu mamul üretiminde kalitenin artırılması amacıyla kurulan federasyonun, Türkiye’de ekmek fiyatlarını belirleme yetkisine sahip olduğunu vurguladı.

FİYAT TARİFESİ TÜM ŞUBELERDE EŞİT

Federasyonun, fırıncıların, unlu mamuller ve gıda sektörünün bağlı olduğu en büyük kuruluş olduğunu ve 77 ilde şubeleriyle faaliyet gösterdiğini belirten Kavuncu, belirledikleri fiyat tarifesinin tüm şubelerde mevcut olduğunu ve ekmeğin, söz konusu fiyatların altında satılamadığına dikkati çekti.

EKMEĞE ZAM YOK

Ekmeğin ham maddesi olan un fiyatının zamlandığını ancak buna rağmen ekmek fiyatlarına zam yapmayı düşünmediklerini ifade eden Kavuncu, şunları kaydetti: “Türkiye’deki tüm illerde ekmek fiyatı aynı değil. Girdi ve maliyet fiyatlarından dolayı ekmek fiyatları ilden ile değişiyor. Ekmeğin fiyatı zaten çoğu yerde 1 lira. Bu, üç yıldır değişmedi. Şu anda bu fiyata zam yapmayı düşünmüyoruz. Yılbaşından sonra da bu fiyat aynı kalacak. Şubelerimiz, odalar ile ticaret ve sanayi odalarındaki meslek komitelerimizde zaten ekmek fiyatları belirli. Komite başkanlıklarımız gerek görüldüğünde fiyatları yeniliyorlar. Ancak şu an için böyle bir durum söz konusu değil.”

İSTANBUL’DA 1,25 ANKARA’DA 1, KAYSERİ’DE 90 KURUŞ

“Ekmek İstanbul’da 1,25 lira, Bursa ve Ankara’da 1 lira, Kayseri’de 90 kuruş. Ekmeğin fiyatı zaten belli” diyen Kavuncu, “Artık 15 kuruşa, 30 kuruşa, 40 kuruşa ekmek satılmasın. Bu dönemi bitirdik” ifadesini kullandı. Kavuncu, ekmeğin, birçok bölgede maliyetine veya maliyetinden daha düşük fiyatlara satıldığına işaret ederek sözlerini şöyle tamamladı: “Sektörümüzdeki fırıncılar haksız rekabetten dolayı zaten para kazanamıyor. Eğer fırıncılar haksız rekabet yapmayıp ekmeği belirlenen fiyattan satsalar maliyetini kurtarıp, para kazanacaklar. Federasyon olarak haksız rekabetin önüne geçmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir