DAVULCULAR RAMAZANA HAZIR

23 Haziran 2014 Pazartesi, 19:17

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte Manisa’daki Yunusemre Belediyesi, 89 mahallede görev yapacak davulcular için ihale açtı. Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya, Ramazan davulunun vazgeçilmez olduğunu belirterek, davulcuların insanları rahatsız etmeyecek şekilde ritimli çalmalarını istediklerini dile getirdi.

Manisa’da Yunusemre Belediyesi davulcuları belirlemek için ihale gerçekleştirdi. Yunusemre Belediyesi Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya, ilçenin 89 mahallesinde Ramazan davulcularının görev yapacağını belirterek, ihaleye 60’a yakın başvuru olduğunu açıkladı. Ramazan davulcusu olmak için başvuru yapanlar arasında yer alan kadınlar dikkat çekerken, çoğu davulcunun bu işi meslek olarak yürüttüğü dile getirildi. Maharetlerini sergileyen davulcular Ramazan ayı için özel maniler de okudu.

Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya, Ramazan davulunun kültürün bir parçası olduğunu belirterek, “Sahurda vatandaşımızı davulcular kaldıracak. Artık saatler var ama geleneği yaşatmak adına davulcularımız güzel manilerle davul sesiyle kaldıracaklar. Ramazan boyunca tüm mahallerde davulcu arkadaşlarımız 89 mahallede vatandaşları uyandıracaklar. Ses güzel olursa, anlamına uygun maniler olursa geleneği yaşatmış oluruz. Bu konuda kendilerini uyardık. Ritimli çalınmasını ve vatandaşları rahatsız edecek şekilde çalışmamasını istedik” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.