Çocuk Filmleri Festivali Başladı

görüntüleme, 13 Nisan 2015 Pazartesi

Garanti Bankası, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TÜRSAK Vakfı’nın işbirliğiyle çocuklar için düzenlenen Çocuk Filmleri Festivali, 12. yılında Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Manisa’da düzenlendi. İki gün sürecek festivalde binlerce çocuk ebeveynleri ile birçok filmi ücretsiz izleyebilecek.

Garanti Bankası ve TÜRSAK Vakfı’nın her yıl farklı illerde organize ettiği Garanti Mini Bank Çocuk Filmleri Festivali’nin açılışı bu sene Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Manisa’da gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen açılışa, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Nursel Ustamehmetoğlu, Sosyal Hizmetler ve Engelliler Şube Müdürü Nuray Çevirmeci, TÜRSAK Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil, Kültür Bakanlığı Temsilcisi Nevin Erten, Garanti Bankası Ege Bölge Müdürü Güven Kocaman yetkili müdürler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Festivalin açılış töreni sürprizlerle başladı. Çocukların aileleriyle birlikte ücretsiz katıldığı etkinlik, açılış partisinin ardından Şehir Tiyatrosu oyuncularının eşlik ettiği “Neşeli Oyunlar”, “Yüz Boyama” ile “Hacivat ve Karagöz” gösterisi gibi eğlenceli bölümlerle devam etti. Şehir Tiyatrosu oyuncularından Harun Ovagülü ve Kaan Şensoy’un can verdiği “Hacivat ve Karagöz” oyunu çocukların büyük beğenisini kazandı. Festivalin açılış konuşmasını TÜRSAK Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil yaptı. Yiğitgil, “Bu yıl 12.ncisini gerçekleştirdiğimiz bu festival geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın hayal gücünün yükselmesi ve sosyalleşmesi adına düzenlenen bir etkinliktir. Festivalimizin Manisa’da gerçekleştirilmesinde katkısı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başta olmak üzere Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Nursel Ustamehmetoğlu’na çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Yiğitgil’in ardından söz alan Garanti Bankası Ege Bölge Müdürü Güven Kocaman ise, Çocuk Filmleri Festivalinin Manisa’da gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Etkinliğimizin gerçekleşmesinde her aşamada bizlerden yardımını esirgemeyen Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz” dedi.

Çocuklarımızı Önemseyen Bir Belediyeyiz

Konuşmaların ardından programın sunuculuğu yapan Cansel Elçin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Nursel Ustamehmetoğlu’nu sahneye davet etti. Büyükşehir Belediyesi olarak çocukların her zaman yanında olduklarını ve eğitimlerinde ve sosyal hayatlarının gelişmesinde her türlü katkıyı sağladıklarını dile getiren Ustamehmetoğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak çocuklarımızın eğitimlerinin yanı sıra sosyal kültürel anlamda gelişmelerini sağlamak adına her ay düzenli olarak etkinlikler düzenliyoruz. Çocuklarımıza hitap edecek her programın Manisa’da düzenlenmesinde etkili olabilecek tüm dinamikleri kullanmaya çalışıyoruz. Garanti Bankası, TÜRSAK Vakfı ve bu güzel etkinliğin Manisa’da gerçekleştirilmesinde katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Çocuklarımızın eğitimi, gelişimi ve aktivite alanlarını arttırmak için çalışmalar yürüten Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’ün sizlere selamlarını getirdik” diye konuştu.

Çocuk Jürisi En İyi Film’i Seçti

Konuşmaların ardından festival kapsamında gerçekleştirilen yarışmayla festivalin “En İyi Film’ini yaşları 7-10 arasında değişen “Çocuk Jürisi” seçti. Çocuklar Manisa’da katıldıkları jüri atölyesinin ardından, festivalin yarışma bölümünde seyirci karşısına çıkacak filmleri izleyip, birinciyi belirledi. Çocuk Jürisi Yönetmenliğini Serin İnan ve Tolga Yıldız’ın yaptığı “Küçük Matruşka” filmini en iyi film olarak belirledi. 12. Garanti Çocuk Filmleri Festivali’nin 13-14-15 Nisan tarihleri arasında Manisa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda birbirinden eğlenceli ve eğitici animasyon filmlerinin gösterimleri ile devam edeceği belirtildi.

Çocuk Filmleri Festivali Başladı (3)_1024x768

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.