Başkan Ergün’den Memurları Sevindiren İmza

18 Haziran 2014 Çarşamba, 16:53

Başkan Ergün’den Memurları Sevindiren İmza

 

MANİSA Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Yerel Hizmet-Sen arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi ile sözleşmeli personel ve memura ek zam geldi. Büyükşehir olunmasıyla birlikte bir oluşum içinde olduklarını ve sancılı bir süreç yaşadıklarını belirten Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 2015 yılı itibariyle yeniden görüşme yapılabileceğinin de sinyalini verdi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi ile Türk Yerel Hizmet-Sen arasındaki toplu iş sözleşmesi, Belediye Meclis Salonu’nda imzalandı. İmza törenine Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Genel Sekreter Yardımcısı Fuat Uzun, Türk Yerel Hizmet-Sen Genel Başkanı İlhan Koyuncu, Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Kadir Recep Varlıakman, Türk Yerel Hizmet-Sen Şube Başkanı Mustafa Ali Algın ve Büyükşehir Belediyesi personeli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Türk Yerel Hizmet-Sen Şube Başkanı Mustafa Ali Algın, toplu sözleşmenin hayırlı olmasını diledi.

Belediyecilik 7/24 halkın hizmetinde olmaktır

Toplu sözleşmenin hayırlı olmasını dileyen Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, “Günün her saatinde bire bir vatandaşa hizmetle mükellef olan belediyemiz çalışanlarının emeklerinin karşılığını alacağı bir sözleşme imzalanacaktır. İnsan emeği çok değerlidir. Ben umuyorum ki, burada yapılacak olan sözleşme iş barışını sağlayacak, iş verimini sağlayacak ve işin daha çok benimsenmesini sağlayacaktır. Belediyecilik, halkın getirdiği talepleri hukukun hamuruyla yoğurarak çözme sanatıdır. Bu sadece belediyecilikte söz konusudur. Siz belediyeciliği kabul etmişseniz, 7/24 halkın hizmetinde olmayı kabul etmişsinizdir demektir” dedi.

Sizi utandırmayacağız

Davul-zurnalı ve lokma dökümüyle gerçekleşen toplu sözleşme töreninin ardından Türk Yerel Hizmet-Sen Genel Başkanı İlhan Koyuncu ve sendika temsilcileri, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü makamında ziyaret etti. Başkan Ergün’ün yeni ekibiyle birlikte büyükşehir olan Manisa’da hayırlı işlere imza atacaklarına inançlarının sonsuz olduğunu belirten Koyuncu, “Bizler sizin eliniz, kolunuz, gözünüz olacağız. Beraber çok iyi diyaloglar sürdürdük. Bu diyalogun yeni gelen Genel Sekreterimizle devam edeceğine inanıyoruz. Bizim yiyecek yönetmeliğimiz var. Yemek yardımını bir şekilde yapmanızı istiyoruz. Biz aldığımızı kuruşuna kadar hak edeceğiz. Dün utandırmadık sizi, bugün de utandırmayacağız” dedi.

Önümüzde sancılı bir süreç var

Ziyaretleri nedeniyle konuklarına teşekkür eden Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün de, “Manisa büyükşehir oldu. Her şeyden önce memleketimize ve milletimize hayırlı olsun. Yeni yapılanmaların getirdiği sancılı bir süreç var. Bir oluşum içerisindeyiz. Büyükşehir olduk ancak büyükşehirin mali açıdan ne olduğunu anlamış değiliz. O açıdan önümüzü görmemiz lazım. Bu süreç ne kadar sürer? Benim hedefim yılbaşına kadar tüm bu süreci tamamlamak. İller Bankası nezdinde, Maliye Bakanlığı nezdinde, vergi paylarının gelmesi ile ilgili şuanda oturmuş bir düzen yok. Bunlarla ilgili bize gelen bilgiler TBMM’de torba yasa içerisinde bunlarla ilgili düzenlemelerin yapılacağı. İnşallah bu iyileşmeyle daha iyi bir noktaya geleceğiz” dedi.

Önce önümüzü görelim

Sürecin yaşanmasının ardından 2015 yılı başında yeniden görüşülebileceğinin sinyalini veren Başkan Ergün, “Güncellemelere bakarız. Şuanda büyükşehire İl Özel İdaresi’nden bin’e yakın personel geçişi oldu. Bunların şuanda yapılanmaları, norm kadro çalışmaları yapılıyor. Yapı bir otursun, ondan sonra nerede ne olacak görüşürüz. Ben geçtiğimiz dönemde 2 yıl yaşanan sıkıntının geride kalan 3 senede kapandığını düşünüyorum ve manen de çok huzurluyum. Bunu fazlasıyla kapattık. Çevre il ve ilçelere baktığımda böyle bir rakamı veren belediye benim kulağıma gelmedi” diye konuştu.

Sosyal denge tazminatı imzaları atıldı

Konuşmaların ardından en yüksek memur taban maaş göstergesi üzerinden Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcısı, Başkan Danışmanları ve Daire Başkanlarına yüzde 100; memur ve sözleşmeli personele de yüzde 90 sosyal denge tazminatını ön gören protokole imzalar atıldı. İmzanın ardından Türk Yerel Hizmet-Sen Genel Başkanı İlhan Koyuncu, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e teşekkür etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.