Başkan Ergün, “Manisa’yı bayraklarla donatalım”

06 Eylül 2014 Cumartesi, 23:37

Başkan Ergün, “Manisa’yı bayraklarla donatalım”

MANİSA’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümü nedeniyle bir bildiri yayımlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, tüm Manisalıları 8 Eylül’ü coşkuyla kutlamaya, ev ve işyerlerini bayraklarla donatmaya çağırdı. Başkan Ergün, “8 Eylül bize ata mirası. 8 Eylül bize ya istiklal, ya ölüm, ruhunu yaşatıyor. Bize kurtuluş günümüzü unutturmak isteyenler de olursa; yüce milletimiz onları elbet tarihin karanlık sayfalarına gömecektir” dedi.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 8 Eylül Manisa’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 92. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, toplum içindeki hainlere vurgu yaptı. Başkan Ergün, “Yüce Türk milleti Mayıs 1919’u asla unutmayacak. Bu ay içinde bir yandan düşman İzmir üzerinden yurda girerken, diğer taraftan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal, Samsun’a çıkarak kurtuluş hareketini başlattı. 25 Mayıs 1919’da ise güzel Manisa’mız düşman kuvvetlerinin eline geçti. İşbirlikçi ve hainler Yunanlıları Yunan bayraklarıyla karşıladı. Manisalılar yıllarca ekmeğini paylaştığı bu hainler tarafından kandırıldı. Elim işgalde binlerce şehit verdik, evlerimiz, kutsal mekanlarımız talan edildi. Kadınlarımız, çocuklarımız insanlık dışı muameleye tabi tutuldu” dedi.

30 bin şehidimizin kanı var

Manisa’nın düşman işgali sırasında verdiği can kaybına dikkat çeken Başkan Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü. “Ne var ki, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’dan başlattığı milli mücadele Ege’ye ve Manisa’ya kadar ulaştı. Şanlı Türk bayrağımızı taşıyan kahraman ordumuz, düşmanı Ege Denizi’nin serin sularına döktü. İşgal sırasında Manisa’yı talan eden düşman, çekilirken yakmış, yıkmış adeta enkaza çevirmiş. 3 yıllık işgal süresinde ise Manisa’mızda Müslüman Türk nüfustan 30 bin kayıp olmuş. Zaten 45 bin olan Manisa’daki Müslüman Türk nüfustan 30 bin şehit verilmiş bu topraklara.”

8 Eylül’ü coşkuyla kutlayalım

Büyükşehir Belediye Başkanı Ergün, sözlerini şöyle tamamladı; “Atalarımızın toprağı bol olsun, nur içinde yatsınlar. Milletimize bu bayramı yaşatan, “Ya istiklal, ya ölüm” diyen aziz şehitlerimizin bu yüce ruhunu asla unutamayız. Biz 8 Eylül’ü bayram olarak kutlamaya, şehitlerimizi saygı, minnet ve şükranla anmaya devam ederiz. 8 Eylül bize ata mirası. 8 Eylül bize ya istiklal, ya ölüm, ruhunu yaşatıyor. 8 Eylül bize, biz olduğumuzu hatırlatıyor. 8 Eylül bizim özelimiz. Bize kurtuluş günümüzü unutturmak isteyenler de olursa; yüce milletimiz onları elbet tarihin karanlık sayfalarına gömecektir. Dolayısıyla tüm Manisalı hemşerilerime bir çağrıda bulunmak istiyorum. Manisa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yılını coşkuyla kutlayalım, aziz şehitlerimizi minnetle analım, ev ve işyerlerimizi bayraklarla donatalım. Bu duygu ve düşüncelerle bütün Manisalı hemşerilerimin 8 Eylül Düşman İşgali’nden Kurtuluş Günü’nü kutlar, bugünün bayram tadında geçmesini dilerim. Aziz şehitlerimizi buradan bir kez daha saygı, minnet ve şükranla anıyorum. Onların kutsal emanetini koruyacağımızdan, daha da büyütüp geliştireceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir