AİLE HEKİMLERİ MANİSA’DA DA İŞ BIRAKTI

12 Aralık 2014 Cuma, 17:41

MANİSA’da aile sağlığı merkezinde görev yapan doktorlar, sağlıkta dönüşüm programı uyarınca nöbet sisteminin getirilmesine tepki gösterdi. Aile Hekimleri ülke genelindeki meslektaşları gibi bugün bir günlüğüne iş bıraktı.

Kentte bir günlüğüne iş bırakan Aile Hekimleri; Türk Sağlık-Sen ve Manisa Tabip Odası ile birlikte Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde eylem yaptı. Bir günlüğüne iş bırakan Aile Hekimleri, müdürlük önünde toplanarak seslerini duyurmaya çalıştı.

Grup adına basın açıklamasını yapan Manisa Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Mehmet Tansu Dere; günde ortalama 100 hastaya baktıklarını, bu iş yüklerinin üstüne acil nöbetinin de eklendiğini, Aile Sağlığı Merkezlerinin acil servis olmadığını ve koruyucu sağlık hizmeti verdiğini söyledi. Dere, kentte 400 Aile Hekimi’nin görev yaptığını ve aile sağlığı merkezi elemanlarıyla birlikte bu sayının 800’ü geçtiğini söyledi. Dere, “Aile sağlığı hekimleri gelecekten umudunu kesti. İşyerlerinde mutsuz yaşıyorlar. Devlet aile hekimliği uygulamasını bitirip, sağlık ocağı sistemine geri dönmek istiyor. Aile hekimliği çalışanlarına haftada 6 gün, ayda 300 saat çalışma süresi getirmek isteyen bakanlık Aile Hekimlerini isyan ettirdi” dedi. Aile Hekimlerine destek veren Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Rıtvan Mutlu, sağlık çalışanlarının köleleştirilmeye çalışıldığını iddia etti. İş bırakan Aile Hekimleri hakkında soruşturma açmak isteyenler olabileceğini kaydeden Mutlu, “Soruşturma açmak isteyenler suç işleyecektir. Aile Hekimliği sistemini mahvettiniz. Şimdi de daha çok çalışma saati getirmekle içinden çıkılmaz bir hale sürüklüyorsunuz” diye konuştu. Basın açıklamalının ardından grup, sessizce dağıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir