ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ TEKRAR DÜZENLENSİN ÇAĞRISI

22 Aralık 2014 Pazartesi, 18:26

TÜRK Sağlık-Sen Manisa Şube Başkanı Rıtvan Mutlu, yoğun bir şekilde çalışan 112 Acil İstasyonu çalışanlarının sıkıntılarının çözümünün Acil Sağlık Hizmetleri Yönetmeliği’nin tekrar düzenlemesinden geçtiğini açıkladı.

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık-Sen Manisa Şubesi Başkanı Rıtvan Mutlu, 112 Acil İstasyonu çalışanlarının sorunlarını gündeme taşıdı. Ülkede 2 bin 72 Acil Yardım İstasyonu’nun bulunduğunu ve bu istasyonlarda toplam 33 bin çalışanın bulunduğunu dile getiren Şube Başkanı Mutlu, 2013 yılında 3 milyon 665 bin vakaya ulaşıldığını ve 111 milyon asılsız ihbara bakıldığını açıkladı.

TAŞERON VURGUSU

Önemli sorunlardan birisinin taşeronlaşma olduğunu kaydeden Şube Başkanı Mutlu, “Sağlıkta dönüşüm ile birlikte sağlık alanında taşeronlaşmanın önü açılmış ve bazı kamu sağlık hizmetleri anayasaya aykırı olmasına rağmen hizmet alımı usulü ile gördürülmektedir. Ne yazık ki bu uygulamaya 112 Acil Sağlık hizmetleri de dahil edilmeye çalışılmaktadır. Bazı illerimizde bu tür uygulamalara gidildiği ve bunun yaygınlaştırılmaya çalışıldığı görülmektedir. 112 Acil Hizmetlerinde özelleştirme uygulamalarından vazgeçilmeli ve hali hazırda olan tüm uygulamalar iptal edilmelidir” diye konuştu.

ÖLENLERİN ‘GÖREV ŞEHİDİ’ SAYILMASINI İSTEDİ

Bir diğer sorunun fiziki ve sözlü şiddet olduğunu ifade eden Mutlu, “112 Acil bünyesinde çalışan personelin yüzde 88’i vakaya bakarken ya sözlü ya da fiziki şiddete maruz kalıyor. Bu sorunu çözümü için Sağlık Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında acil bir protokol imzalanması gerekir” dedi. 11 yılda 7 bin 247 ambulans kazası olduğunu ve 135 personelin yaşamını yitirdiğini belirten Mutlu, ölen kişilerin ‘görev şehidi’ sayılması gerektiğini söyledi. Şube Başkanı Mutlu, Acil 112 çalışanlarının sorunlarının çözüme kavuşması için Acil Sağlık Hizmetleri Yönetmeliği’nde tekrar düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir