Açıkdil’e Yeni Mahalle’de Sevgi Seli

11 Mart 2014 Salı, 00:17

MHP Yunusemre Belediye Başkan Adayı Azmi Açıkdil, Yeni Mahalleyi ziyaret ederek mahalle sakinlerine projelerini anlattı. Mahalle sakinleri tarafından büyük ilgi ve sevgi ile karşılanan Açıkdil, “Yunusemre’nin gecekondu alanı olmasını istemiyoruz” diyerek modern,farklı ve çağdaş şehirleşmiş bir Yunusemre için yapacaklarını anlattı.

40 yıllık Mimarlık deneyimi ile Yunusemre İlçesine hizmet için talip olan Milliyetçi Hareket Partisi Yunusemre Belediye Başkan Adayı Azmi Açıkdil, Yeni Mahalleyi ziyaret ederek,mahalle sakinleri ile bir araya geldi. Mahalle sakinleri tarafından mahalle girişinde çiçeklerle karşılanan Açıkdil’i kahveye sığmayanlar camdan dinlerken,mahalleli hanımlarda kahvenin yan tarafından dinledi.7’den 70’e Yeni Mahalle sakinlerinin büyük ilgi ve sevgisi karşısında duyduğu mutluluğu dile getiren Açıkdil, kendisini yalnız bırakmayan ve Yunusemre ilçesi için güzel projeler hayata geçireceği Belediye Meclis Üyesi adaylarını tek tek tanıttı.

Kira Artışının Sebebi Reddilen İmar Planıdır

Manisa’da belirli mahaller için yapılan imar planlamasının Manisa Belediyesi meclisinden geçmediğini vurgulayan Açıkdil;” Plan bir ihtiyaç iken yapılmasın demek Manisa’ya bir kötülüktür. Nitekim ev kiralarımzıın 700-800 liraya çıkması imar planının reddedilmesinden kaynaklı. Hatta işlerimizin durgunlaşmasının sebebi yine imar planı. İmar planı hayata geçseydi şu anda ilave yerlerde parseller için müteahhidler harekete geçecekti daire fiyatları ve kiralar bu kadar artmayacaktı. Piyasada durgunluk var, fiyatlarda artıyor.”şeklinde konuştu.

Yunusemre Gecekondu Alanı Olmasın İstiyoruz

Manisa’daki nüfus artışının Organize Sanayi Bölgesi’nin 6.kısmının açılması ile artacağını söyleyen Açıkdil;”OSB’ye 6.kısım açıldığında Manisa dışarıdan 100 bin nüfus göç alacak. Dışarıdan gelen arkadaşlarımız konut sahibi olmak isteyecek ama biz arsa üretmezsek,konut alanları,sosyal alanlar üretmezsek bu insanlarımız yine gecekondu yapmak zorunda kalacaklar.Biz Yunusemre’nin gecekondu alanı olmasını istemiyoruz.Onun için OSB’nin 6.kısmı açması 8 yılı bulacaktır.Bizim bu süre içerisinde imar planı yapıp, kentsel yenilemeler yapıp arsa üretmemiz lazım ki konut üretmemiz gerekli ki gecekondu olmasın konut fiyatları artmasın Makul seviyelerde olan fiyatlar sayesinde vatandaşımız ev sahibi olabilsin.Turgut Özal Mahallesinin yanında 2000 konutluk kentsel yenileme alanı ayrılmıştı o da gündeme gelecek ayrıca kentsel yenileme adı altında da yeni konut sahaları açılacak.” dedi.

Engelli Merkezi İle Aileler Nefes Alacak

Manisa’daki değişimin rüzgarı olarak Manisa’da 100 aşkın projenin hayata geçtiğini belirten Açıkdil;” Yunusemre ilçesi çok geniş bir alanı kapsıyor 62 köy ve 3 belde ile merkezde 24 mahalleye belediye hizmetleri gidecek.Ancak bunun yanında sosyal belediyecilik anlayışı ile hareket edilmesi gerekmektedir.Sosyal belediyecilik anlayışı ile Yunusemre ilçesinde yaşayan ailelerin vatandaşlık karnesi çıkarılacak. Ailenin kaç çocuğu var,gelir durumu,okuyan çocuk sayısı,evinde yaşlısı var mı bakıma muhtaç mı?Engellisi var mı?Ona nasıl bakıyor gibi bilgilerin yer aldığı bir karne çıkarılacak. Alınan bilgiler dahilinde hayata geçireceğimiz engelli merkezi ile engelli kardeşlerimizin aillelerinin belirli günlerde çarşıya,pazara,eşe dosta gitmesini sağlayacak nefes aldırabilecek bir merkez.Çünkü engelli kardeşlerimizin aileleri genel de bırakıp bir yerlere gidemiyorlar.Engelli merkezinde bakımlarını üstlenerek rahatlatmak lazım.Belediye elini uzatıp destek sağlamamız lazım.Belediye elinden geldiği nispette bu ailelerimize yardım etmek zorunda” diye konuştu.

Ticaret Odası’ndan Üst Geçit

Mahallenin üst geçit ihtiyacının Ticaret Odası’nın verdiği söz ile karşılanacığını söyleyen Açıkdil;” Manisa Belediyesi olarak bu mahallede bir üst geçit eksikliği olduğunu farkettik.Biz yapacaktık ancak o sırada Ticaret Odası yeni hizmet binasını yapmaya başladı.Ve Belediye ile bir protokol imzalayarak yeni bir üst geçit yapacağını tahaahhüt etti. Yaya aksının en yoğun olduğu bölgede,vatandaşın geçişine en yakın olan bölgede söz verdikleri üst geçiti hizmet binası tamamlanır tamamlanmaz yapacaklar.” dedi.

Kentsel Yenileme Evlerinizi Yıkacağız Demek Değil

Mahalle sakinleri, “Kentsel Yenilemenin” bazıları tarafından,Manisa Belediyesinin vatandaşlarının evlerini yıkacak gibi gösterilmeye çalışıldığını söylemesi üzerine Açıkdil,”Yeni mahalle,Fatih Mahallesi,Hafsasultan ve Cumhuriyet Mahalleleri ile ilgili Kentsel Yenileme ile  ilgili projelerimiz var.Ama bu mahalleri yıkacağız,insanları mağdur edeceğiz demek değil.Doğalgazlı evlerin olduğu,yaşam standartlarının yükseldiği, yeşil alanları,okul alanları,cami alanları büyümüş,parkları büyümüş spor alanları büyümüş mahalleler gerekli. Yunusemre’de böyle mahalleler planlıyoruz.Müteahhidlerle mukavele imzalarsanız parseller karşılığında daire verecekler.Kimse sizin evinizi yıkmaz müteahhide verirseniz yenileyecek.Burada yetki sizin elinizde ve bizde mağdur olmamanız içinde belediye olarak elimizden gelen desteği vereceğiz.”

Güzelyurt’a Pazaryeri,Hafsasultan’a Kalıcı Pazar

Lale Meydanı ile Hafsasultan mahallesi arasında kalan boş alana içince manavın,madndıranın,balıkçının bulunduğu insanların temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği ve etrafında kafeteryaların bulunduğu kalıcı bir pazar yapacağını müjdeleyen Açıkdil; “Güzelyurt Mahallesi’nde Diyanet Müdürlüğü’nün hemen arkasında kalan bir alan var.O alana Güzelyurt Kapalı Pazaryeri yapacağız. Pazarcı esnafının salı günlerini dolduracak bir 1000 tezgahlık pazaryeri projemiz hazır.Alanda pazaryeri olarak imar planında ayrılmış durumda.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.