YAŞAR COŞKUN’DAN ÜYELERİNE ÇAĞRI…

08 Ekim 2014 Çarşamba, 16:10

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Coşkun, gecikmiş aidat borcu bulunan Oda üyelerine, “6552 Sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun’’un sağladığı ödeme kolaylığından yararlanmaları çağrısında bulundu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Coşkun, borçlu üyelerin, kamuoyunda “Torba Yasa” olarak bilinen yasanın sunduğu fırsattan yararlanmak için 1 Aralık 2014 tarihine kadar Oda’ya başvuruda bulunarak borçlarını yapılandırmaları gerektiğini hatırlattı.

Yasa hükümlerine göre, borcun aslına uygulanan gecikme zamlarının silineceğini ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık değişim oranına göre yeniden hesaplanacağını belirten Coşkun, borcunu taksitle ödemek isteyen üyelerin, üçer aylık dönemler halinde ve 8 eşit taksitte borçlarını ödeyebileceklerini söyledi.

Peşin ödemede yüzde 10 indirim fırsatı

Üyelerin ilk taksit süresi içinde borçlarını peşin ödemeleri halinde yüzde 10 oranında indirimden faydalanabileceklerine dikkati çeken Coşkun “Üyelerimiz bu önemli fırsatı kaçırmasınlar.
Eğer imkânları varsa borçlarını tek seferde ödeme yaparak yüzde 10 indirimden yararlansınlar” diye konuştu.

Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Coşkun, işi bırakma ve res’en terk nedeniyle vergi mükellefiyeti sona erdiği halde odaya kayıtları devam eden üyelerin, vergi mükellefiyetinin sona erdiği tarihe kadar ödenmeyen borçlarının da yapılandırma kapsamına girdiğini ifade ederek, vergi mükellefiyetinin sona erdiği tarihten sonra tahakkuk etmiş aidat borçlarının ise tamamının silineceğini söyledi.

Coşkun, sermayeleri kanunda öngörülen asgari tutara yükseltmeyerek fesih edilen şirketlere sermaye artırarak faal hale gelmeleri için 11 Aralık 2014 tarihine kadar ek süre verildiğini sözlerine ekledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir