Manisa’da 5 Ayda 1520 Esnaf Kepenk İndirdi

28 Haziran 2014 Cumartesi, 10:21

MANİSA Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, 2014 yılının ilk 5 ayında 1520 esnafın kepenk indirdiğini açıkladı. Yeni açılan işyerlerinin de 6 ay içinde yok denecek kadar az olduğunu ifade eden Geriter, kredi kartlarına getirilen taksit sınırlamasının esnafı olumsuz etkilediğini söyledi.

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, Türkiye genelindeki iyi ekonomik göstergelerin küçük esnafa yansımadığını ileri sürdü. Son günlerde kredi kartlarıyla yapılan alışverişlere taksit sınırlandırılmasının getirilmesine dikkat çeken Geriter, sınırlamadan dolayı iş hayatında daralmalar olduğunu kaydetti. Manisa’da il genelinde 44 bin 492, merkezde ise 10 bin 128 esnafın faaliyet gösterdiğini dile getiren Geriter, bu esnaflardan 1529’unun 5 ay içinde işyerini kapattığını açıkladı. Yeni açılan işyerleri hakkında da bilgi veren Geriter, “Bu olumsuzluklar içinde bir türlü çözülemeyen AVM sorunu da esnaf ve sanatkarı sıkıntıya sokuyor. Bugün Manisa’ya baktığımızda mayıs ayı sonu itibariyle toplamda 2 bin 529 yeni esnaf ve sanatkar kayıt yaptırdı. Bu kayıtlara baktığımızda esnafın dükkanını kapatıp başka bir iş kolunda dükkan açtığını görüyoruz. Yani bunların çoğu yeni katılan esnaf değil. Bu kayıtlar içinde gıda, hizmet sektörüyle ilgili işyerlerinin açılma oranı daha yüksek” dedi.

ÖMÜRLERİ KISA

Açılan işyerlerinden bazılarının 6 ay içinde yok olduğunu gördüklerini kaydeden Geriter, sıcak para döngüsünün olmadığını söyledi. Geriter, “İşyeri açanların sürelerinin uzun olmasını arzu ediyoruz. Ama yaptığımız incelemelerde piyasadaki konumları dolayısıyla 6 ay içinde yok olduğunu görüyoruz. Sıcak para döngüsü yok. Kredilerle açılan işyerleri büyük bir borç batağına giriyor. İşyeri açan esnafın da 6 ay içinde yok olduğunu izliyoruz. İş kuracak olanların bu konuda iyi bir inceleme yaparak, yapabilecekleri işe girmelerini tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.