Manisa Kuru Domatesiyle Avrupada Söz Sahibi

15 Ağustos 2014 Cuma, 09:59

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Manisa’da binlerce dekar alanda yetiştirilen domateslerin kurutulduğu alanları gezerek, ihracat yapan işletmelerde incelemelerde bulundu

Manisa’da binlerce dekar alanda yetiştirilen domateslerin kurutulmasına başlandığını açıklayan İl Müdürü Hasan Çebi, “İl genelinde 2013 yılında yaklaşık 135 bin dekarlık alanda 900 bin tona yakın sofralık ve salçalık domates üretilmiş ve yaklaşık 210 milyonluk üretim değeri bulmuştur. Daha çok salçalık olarak üretilen domateslerin tercih edildiği kurutma işlemi sonrasında, Avrupa ülkeleri ve ABD’ne 2013 yılında 4.631.162 kg. kurutulmuş domates ihraç edilmiştir. 2014 yılında ise Ağustos ayı itibariyle kuru domateste 485.673 kg. ihracat gerçekleşmiştir. Bu rakam hasat süresinin devam etmesiyle daha da yükselecektir” dedi.

Bir tarım şehri olan Manisa’nın Doğu ve Güneydoğu’dan gelen mevsimlik işçilere de istihdam imkanı sağladığını ifade eden Çebi, “Her yaştan işçiler tarafından kesilerek yere serilen domatesler 6 ile 8 gün arasında su oranı yüzde 13-14 civarına düşünceye kadar kurutuluyor. İşçiler tarafından bu kurutma işlemi 1 ay ile 45 gün arasında devam ediyor. Satılacak ülkeye göre tuzla veya kükürtle kurutma işlemi gerçekleştiriliyor. Tuzla kurutulan domatesler daha çok Almanya, İtalya, İngiltere ve Yunanistan, kükürtle kurutulan domatesler ise ABD, Hollanda, Danimarka ve İsveç başta olmak üzere AB ülkeleri ile dünyanın çok sayıda ülkesine ihraç ediliyor. İlden yurt dışına gerçekleştirilen ihracat her geçen yıl daha da artıyor” dedi.

Son yıllarda dünya ve Avrupa ülkelerinin kuru domatese talebinin arttığını ve bu talebi karşılama konusunda Manisa’nın da ciddi oranda Avrupa pazarında söz sahibi olduğunu belirten Çebi, “Manisa, domates üretiminde söz sahibi illerin başında geliyor. İklim şartlarının uygun olması sebebiyle domateslerin büyük bir kısmı taze olarak bir kısmı da kurutularak ihraç ediliyor. Sezonunda üretilerek kurutulan domatesler, tat, koku ve aroma bakımından daha lezzetli oldukları için , bu sezonda kurutulan domatesler daha çok tercih sebebi oluyor” dedi.

İhracatta artan talep karşısında her geçen gün yeni tesislerinde de kurulduğunu söyleyen Çebi, “Avrupa ülkelerinin kuru domatese olan talebi her geçen gün artıyor. Bu da üretim alanlarının genişlemesine yol açıyor. Yeni domates işleme tesislerinin kurulmasıyla ekim alanlarında da bir artış söz konusu olmaktadır” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir