MANİSA KİRAZI ÇİN PAZARINDA

28 Haziran 2014 Cumartesi, 15:48

Türk kirazını Çin’e ihraç etmeyi hedefleyen yaş meyve sebzeciler, Çinli heyeti, Türkiye’ye getirmeyi başardı. Aralarında Manisa’nın da olduğu kiraz üretilen yerleri gezen Çinliler, Türk kirazını beğendiler. Çinli Yetkililer Manisa Alaşehir’de de incelemelerde bulundular.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB), Çin Halk Cumhuriyeti’nden gelen Karantina Uzman Heyetini ağırladı. Aralarında ÇinKarantina uzman yetkilileri Zhang Qiuve, Lin Yongwu, Lutian Cao’nun da bulunduğu heyet Türk kirazı hakkında bilgiler aldılar. Çin Uzman Heyeti’nin Türkiye’deki ziyaretlerinin ardından açıklamalarda bulunan UYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı, Çinli yetkililerin ‘Türkiye Bitki Sağlığı Kontrol Sistemi’ ile ‘Gıda Güvenilirliği’ konuları hakkında bilgi aldıklarını belirterek şöyle konuştu: “UYMSİB olarak, 5 gün boyunca Çin’den gelen misafirlerimizi, Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile birlikte ağırladık. Kirazımızı onlara tanıtmak için elimizden geleni yaptık. Çin’e kiraz ihraç izni almak için yaş meyve sebze sektörü adına sabırsızlanıyoruz. En kısa zamanda olumlu bir başlangıca ulaşmayı hedefliyoruz. Konunun yakın takipçiyiz.”

ÇİN PAZARI ÖNEMLİ
Türkiye’nin dünyada kiraz üretiminde birinci sırada olduğunu hatırlatan Dr.Salih Çalı, UYMSİB olarak ihracatı da aynı dereceye getirmek istediklerini ifade etti. Çalı, Türkiye’de 2013 yılında 500 bin ton kiraz üretimi olduğunu, hedeflerinin ihracatta da aynı sıralamaya girmek olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “İhracatımızda da üretimde gösterdiğimiz başarıyı göstermek istiyoruz. Bu yüzden 1.4 milyar nüfusu, 7 bin 600 dolar kişi başına düşen milli geliri olan Çin bizim için çok önemli. Çin pazarına girmek kiraz ihracatı adına büyük bir başarı olacak.”

TÜRK KİRAZININ TADI FARKLI
“Çin’de 500 bin ton civarında Çin kirazı üretimi var. Bu kiraz bizim kirazlardan boyut ve Tat olarak farklı. Türk kirazının tadına bakan Çinli heyetler kirazın tadına hayran kaldılar. Çinli Heyete daha fazla ülkelerini bu güzel tattan mahrum bırakmamalarını söyledim.” diye konuşan Dr. Salih Çalı, Çin pazarı için umutlu olduklarını ifade etti. Çalı, UYMSİB’in ağırlıklı olarak Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yaptığını, ihracatta ihtiyaç duyulan GLOBALGAP, İSO 9000, HACCP gibi tüm belgelere sahip olduklarını vurguladı.

ÖRNEK ALDILAR
Çinli heyetin, bütün taleplerini karşıladıklarını belirten Dr. Salih Çalı, heyetin kiraz ile ilgili bütün bilgileri aldıktan sonra Babasultan köyünde bulunan kiraz bahçeleri ve Gürsu’da bulunan Alara Tarım Tesisleri’nde incelemelerde bulunduğunu anlattı. Heyetin, Manisa Alaşehir’de bulunan Sarılar, Balcı, CENA ve Günaydın firmalarına ait paketleme tesislerinde de gözlem yaptıklarını aktaran Çalı, bir sonraki gün Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri eşliğinde Afyon’da bulunan Alanar firması ve diğer üreticilerin modern meyve bahçelerini gezerek, numune topladıklarını belirtti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.