Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Dolandırıcılığa karşı sanal kart tavsiyesi

29 Kasım 2016 Salı, 17:45

MANİSA’da yaşayan bilişim uzmanı Şener Kul, dolandırıcılığa karşı sanal kart kullanılmasını tavsiye etti. Kredi kartı yerine kullanılan sanal kartın limitinin istenildiği zaman artırılıp azaltılabildiğine dikkati çekti.

İnternet kullanımı arttıkça kötü niyetli kişilerin de çoğaldığını belirten bilişim uzmanı Şener Kul, korunma yöntemleri konusunda şunları söyledi:

“İnternette özellikle GSM operatörleri ve bankalardan geldiği düşünülen sahte mailler sorun oluşturabiliyor. Kredi kartı kullanan herkes ve özellikle internet alışverişlerinde kredi kartı kullanan herkes sanal kart oluşturmalı. Sanal kartı istediğiniz zaman oluşturabilir ve istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Sanal kartı bir dakika sonra iptal edebilirsiniz. İstediğiniz zaman yeni bir sanal kart oluşturabilirsiniz. Limit artırımı da kullanan kişiye bağlı. Limiti azaltıp, yükseltebiliriniz. Asıl kart bilgilerinizin internet ortamında hiçbir şekilde kullanılmaması gerekir. Fiziki kredi kartınızı bir yerde düşürürseniz, kaybederseniz büyük bir tehlike yaratıyor. Bunun önüne geçebilmek için sanal kredi kartı kullanımının yaygınlaşması gerekiyor” diye konuştu.

“ÇOCUKLAR İÇİN İNTERNET DAHA TEHLİKELİ”

Son zamanlarda internette yaşanan istismar olaylarına da dikkat çeken Kul, özellikle çocuk istismarına yönelik olayların daha çok yaşandığını söyledi. Kul, “Bu olayların önüne geçmek için anne babaların internet ortamında kontrol etmesi gerekiyor. Çünkü artık çocuklar için sokaklar değil internet daha tehlikeli hale geldi. Aileler uzmanlardan destek alabilir. Anne babalar devletin sunmuş olduğu ücretsiz kurslardan bilgisayar kullanımını öğrenmeli. Çocukları korumak açısından bu çok önemli” dedi.

“AKILLI TELEFONLAR TEHLİKE YARATABİLİR”

Ülkede 46 milyon kişinin internet kullandığını, 42 milyon kişinin de sosyal medya üzerinden yazışarak gününü geçirdiğini dile getiren Kul, “İnternet bağımlılığı arttığı müddetçe sorunlar da oluşacak. Basit önlemler alınabilir ama bir uzmana da danışmak gerekir. Mobil kullanımında son zamanlarda insanların merak ettiği konulardaki aldatıcı uygulamalar var. ‘Seni kimin takip ettiğini öğren’ gibi merak uyandıracak programlar türedi. Bunları yüklediğinizde cihazınıza aldatıcı başka programlar yükleniyor. Android telefonlarda bu çok yaşanıyor. Kaynağını bilmediğiniz hiçbir uygulamayı kurmayın. Herkesin cebinde taşıdığı akıllı telefonlar ilerleyen zamanlarda değişik tehlikeler yaratabilir. İçeriği bilinmeyen ve güvenli kaynaklarca sunulmayan uygulamalar telefonlara kurulmamalıdır” dedi.

Diğer Haberler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir