2014 YILI SÜT DESTEKLEME BİRİM FİYATLARI AÇIKLANDI

29 Mayıs 2014 Perşembe, 14:13

Manisa Süt Üreticileri Birliği adına Veteriner Hekim Ulvi Murat Tunca, üreticilerin desteklenmesi anlamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının tarımsal destek ödemeleri kapsamında 2014 yılı Ocak, Şubat ve Mart aylarına ait süt destekleme birim fiyatının Sıcak süt olarak tabir edilen İnek sütünün litresinin 4 kuruş ve soğuk sütün litresinin de 6 kuruş olarak belirlendiğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tunca, “Üreticimizin desteklenmesi anlamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın tarımsal destek ödemeleri kapsamında 2014 yılı Ocak, Şubat ve Mart aylarına ait süt destekleme birim fiyatı Sıcak süt olarak tabir edilen İnek sütünün litresi 4 kuruş ve soğuk sütün litresi ‘de 6 kuruş olarak belirlendi. Buna göre Köylerinde ve çiftliklerinde soğutma tankı olan işletmeler ve üreticiler 1 litre soğuk süte 6 kuruş destek alırken, sıcak sütte ise 4 kuruş destek alacak” dedi.

“SÜTE VERİLEN DESTEKLERİN ÜRETİCİLER İÇİN ÖNEMLİ”

Süt’e verilen desteklerin üreticiler için önemli olduğunu belirten Veteriner Hekim Ulvi Murat Tunca, “Ülkemiz ve bölgemizde hayvancılığın lokomotifi olan sütün desteklenmesi çok büyük önem arz etmektedir. Çünkü süte verilen destek hayvancılık işletmelerinin sürdürülebilirliği açısından büyük rol oynamaktadır” şeklinde konuştu.

“PİRİMLERİN EN KISA SÜREDE YATIRILMASINI BEKLİYORUZ”

Anaç Sığır Desteklemesi kapsamında, başvuruda bulunan hayvan sahiplerine destekleme paralanın ödendiğini hatırlatan Manisa Süt Üreticileri Birliği adına Veteriner Hekim Ulvi Murat Tunca, “Ülkemizde hayvancılığın geliştirilmesi, hayvansal üretimin artırılması, yetiştiricilerin girdi maliyetlerinin azaltılması, kırsal alanda istihdamın ve işgücünün artırılması amacıyla hayvancılık yapan yetiştiricilere, geçmiş yıllarda olduğu gibi, bu yılda destekleme ödemesi yapıldı. Süt üreticilerimiz şimdi süt ve buzağı destekleme pirimlerinin en kısa sürede yatırılmasını bekliyor” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir