HAYVAN NAKİL SORUMLULARINA 2. EĞİTİM

21 Ocak 2014 Salı, 14:26

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından İlimizde hayvan nakli ile uğraşan sürücülere yönelik eğitim toplantısı düzenlendi. Yapılan toplantıya İl Müdürü Hasan Çebi, İl Müdürü Yardımcıları, Şube Müdürleri, Veteriner Hekimler ve hayvan nakli ile uğraşan 150 nakil sorumlusu katıldı.

Yapılan eğitimde, hayvanların nakline ilişkin genel şartlar, nakil esnasında bulundurulması gereken belgeler, uyulması gereken teknik kurallar ve nakil araçlarına ilişkin hükümler, hayvan fizyolojisi, su içme ve beslenme ihtiyaçları, hayvan davranışları, stresin hayvanlara etkisi, hayvanlara yapılacak muameleler ve uygulamaya yönelik çalışmalar, hayvan refahının et kalitesi üzerindeki etkisi ve acil müdahaleler ile ilgili konuların üzerinde duruldu.

5996 sayılı kanuna uygun olarak yayımlanan ‘Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması’ hakkındaki yönetmelik gereği 65 kilometrenin üzerindeki mesafelerde hayvan taşımacılığı yapacak kişilerin Nakliyeci ve Sürücü Yetki, Yeterlilik Belgesi almaları gerektiğini vurgulayan  İl Müdürü Çebi; “Bakanlığımızın hayvan nakillerinde hayvan refahı ile ilgili hazırlamış olduğu ve kapsamı oldukça geniş olan bu yönetmelik 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yeni yönetmelik hayvanların güvenli bir biçimde nakillerinin yapılmasının sağlanmasını öngörüyor. Bundan böyle nakliyeciler Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerinden yetki belgesi almak zorundadır. Yetki belgesi olmayanlar hayvan taşıma işini yapamayacaklardır. Yönetmelik ile artık hayvanlar boynuzlarından, yünlerinden ve kuyruklarından tutulup çekilemeyecek, sivri uçlu değnekler ile hayvanlara müdahale edilemeyecektir. Hayvan nakillerinde, hayvanların yaralanmasını ve acı çekmesini önleyecek araçlar kullanılacaktır. Nakil araçlarında çalışacak sürücüler ve nakilde görevli hayvan bakıcıları, İl Müdürlüklerinde eğitime katılmış ve yapılan sınavda başarılı olmuş kişiler olmak zorundadır. Ayrıca nakil sırasında hayvanların şiddete maruz kaldığı tespit edildiği takdirde ağır cezai işlemler uygulanacaktır. Bu sebeple bakıcılarımızın ve sürücülerimizin bir mağduriyet yaşamamaları için yönetmelikler doğrultusunda hareket etmelerini arzu etmekteyiz ” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.