Son Dakika
17 Şubat 2018 Cumartesi

Dantel Modelleri İle Her Şey Yapabilirsiniz

20 Mart 2017 Pazartesi, 01:21
Dantel Modelleri İle Her Şey Yapabilirsiniz

Evlilik deyince akla ile gelen şeylerden biridir danteller. Günümüzde dantel ile yapılabileceklerin sınırı neredeyse yok. Özellikle kadınların bol bulunduğu bir mecliste konuşulacak bir konu bulamadıysanız sadece dantel demeniz yeterli. İnanın kadınları danteller hakkında ve dantel modelleri ile ilgili saatlerce bıkmadan usanmadan konuşabilirler. Peki, dantel ve dantel modelleri ile ilgili bu kadar konuşulmasına sebep olan şey nedir. Cevap çok açıktır. Kültürümüz. Kültürümüzde dantel geleneği çok fazla yer tutmaktadır. Şöyle bir düşündüğünüzde dantel ile yapılabilecekler diye inanın ucu bucağı yoktur. Önceden televizyonun üstüne konmazsa olmazmış şu anda televizyonlar inceldiği için pek konmuyor ancak hala koyanlar varmış. Bardak altlıkları dahi yapan var dantelleri ile. Öyle görünüyor ki dantel modelleri denildiği zaman bayanlar bu işte sınır tanımamış. Koltuk şalları, tepsi örtüsü hatta hatta dantel ile etek yapanı bile var. Dantel modelleri çeşitleri ile ilgili bir araştırma yapılsa yüzlerce model çıkabilir piyasaya.  Günümüzde eskisi kadar moda olmasa da dantel modelleri her daim tepelerde yaşayan elişlerinden olmuştur. Eskiden bir evde koltuk olmayabilirmiş ancak dantel olmasa olmazmış. Kulağa komik gelebilir ancak durum böyle. Dantel bir evin ihtişamını resmedermiş.

Dantel Yapmayı Öğrenmek Kolay mı?

Önceden gelin adaylarının dantel bilip bilmediği çeyiz sandıkları içerisindeki dantel sayısı çok büyük önem teşkil edermiş. Hamaratlığının ölçüsü olarak dantel gösterilirmiş. Ancak şu anda durum biraz değişik. Yine dantele büyük önem veren insanlar yok değil ancak evlilikte çok da büyük önem arz etmiyor. İnsanlar şu an birincil ihtiyaçlara daha çok önem veriyorlar. Yani dantel olmasa da olur düşüncesindeler. Peki, dantel öğrenmek isteyen biri bunu kolaylıkla başarabilir mi? Eğer biraz el becerisi biraz da ön bilgisi varsa bu konuda cevap tabi ki evet olacaktır. Zira dantel yetenek ve tecrübeye dayalı bir elişi. Eğer isterseniz kolaylıkla aile büyüklerinizden ya da akran akrabalarınızdan öğrenebilirsiniz. Genelde orta yaşın üstündeki insanlar bu işi bilirler ve öğretecek birilerini ararlar. Sorduğunuz zaman size gayet güzel bir şekilde öğreteceklerdir.

İnternetten Dantel Öğrenilir mi?

Bunun cevabı tabi ki evet olacaktır. İnternetin son yıllarda hızlı popülerleşmesi ile her bilgiye internet üzerinden açılan site ve sayfalardan ulaşabiliyoruz. Sitelerde yer alan fotoğraflı ve sesli anlatımlar tıpkı biri yanımızdaymışçasına bu işi öğrenmemizi sağlıyor.

Dantelleri Kimler Satar?

Şimdilerde fabrika ürünleri sarmış olsa da hala el emeğine kıymet verenlerin sayısı azımsanacak gibi değil. Dolayısıyla ev hanımları tarafından güzelce yapılan dantelleri satın alarak onlara destek olabilirsiniz.

Diğer Haberler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir