Uzmanından kış aylarında beslenme önerileri

21 Kasım 2017 Salı, 21:13

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ceyna Uysal, kış aylarında sağlıklı ve dengeli beslenme üzerine önerilerde bulundu. Havaların soğumasıyla birlikte fiziksel aktivitelerin azaldığına dikkat çeken Uysal, serotonin hormonunun sağlıklı bir şekilde salgılanabilmesi için süt ve süt ürünlerinin yeterince tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Manisa Sekiz Eylül Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ceyna Uysal, kış aylarında sağlıklı ve dengeli beslenme üzerine önerilerde bulundu. Kış aylarında fiziksel aktiviteler azalmasından dolayı belirgin kilo artışlarının gözlemlendiğini belirten Uysal, “Serotonin hormonu dediğimiz aynı zamanda da  ‘mutluluk hormonu’ adıyla bilinen ve ruh halimizi çok etkileyen hormon aydınlıkta ve güneş ışığında yüksek miktarda salınırken kış aylarında salınımı azalır. Serotonin seviyesindeki azalış iştahı artırır. Özellikle karbonhidrat içeren besinler tüketilir bu durumda vücutta insülin hormonunda dengesizlik yaratır. Yapılan çalışmalar çalışmalarda, obezite, insülin direnci, yeme bozuklukları, depresyon, migren, obsesif kompulsif bozukluk gibi birçok hastalığın temelinde serotonin hormonunun etkili olduğu bildirilmektedir. Serotonin hormonunun sağlıklı bir şekilde salgılanabilmesi için yeterli ve dengeli beslenmesi gerekir. Serotonin yapımını artıran besin öğeleri omega-3 yağ asitleri, triptofan (amino asit), magnezyum ve çinkodur. Tiriptofan içeren besinlerin vücuda alınması ile serotonin sentezi başlar. Hindi, yumurta, tavuk, soya, süt ve süt ürünleri, domates, kefir, ananas, keten tohumu, keçi peyniri, muz, mandalina, kakao, ceviz, badem, susam, balık, biftek ve tahıllı ürünlerde bulunur” diye konuştu.

“MEYVE KİLO ALDIRIR”

Kış aylarında bağışıklık sisteminin güçlendirmenin en güvenilir yolunun yeterli ve dengeli beslenmekten geçtiğine dikkat çeken Uysal, “Sağlıklı beslenme programımıza karbonhidrat, protein ve yağları dengeli bir şekilde eklemek buna ilave olarak kış aylarında sık sık karşılaştığımız  grip ve nezleye karşı yeterli vitamin almaya özen göstermeliyiz. A vitamin güçlü bir antioksidan olup bağışıklık sistemi üzerine önemli etkisi vardır. A vitamini kaynağı sarı ve turuncu renkteki sebzeler ve meyvelerdir. (Beta-karoten içerir). Havuç, kış kabağı, brokoli vb. turuncu renkteki sebzeleri, sarı/turuncu renkteki meyveleri (mevsimine göre) her gün uygun miktarlarda tüketmeye özen göstermeliyiz. Dereotu, maydanoz, tere gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler de A ve C vitamininden zengindir. Öğünlerde bol koyu yeşillikli salatalar yaparak bağışıklık sistemimizi güçlü tutmaya çalışmalıyız. Yumurta, karaciğer, balık (balık yağı), süt gibi A ve B12 vitamininden zengin hayvansal kaynaklı besinlere de belirli sıklıkta ve beslenme programınıza uygun ölçülerde ekleyiniz. Unutmamamız gereken önemli bir noktada kış aylarında gereğinden fazla tüketilen taze sıkılmış meyve sularıdır. Meyvenin içerisindeki fruktoz adı verilen şekerdir. Meyve her ne kadar masum görülse de fazla tüketimiyle kilo alımına neden olur çünkü içerdiği fruktoz çabuk vücutta yağa dönüşebilen karbonhidrattır. Ayrıca C vitamini kaybını önlemek için yarım saat içerisinde tüketiniz” dedi.

“HER MENÜDE YOĞURT BULUNDURUN”

Kış sezonunun vazgeçilmezlerinden olan balığın hafta da en az 2 kere tüketilmesi gerektiğini belirten Uysal, son olarak şöyle konuştu: “Balık içerisinde bulunan omega 3 yağ asitleri, kalsiyum, selenyum, iyot, fosfor, E vitamini  ve Güneşten sonraki en önemli kaynağı olan D vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve kalp dostudur. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek adına probiyotik içeren süt ürünlerinin yeterince tüketilmesi gerekir. Yoğurt ve kefir gibi fermente süt ürünlerini beslenmenizden eksik etmeyiniz.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir