Şehidin tabutunun üzerine damatlık ceketi konuldu

11 Ekim 2016 Salı, 11:00


HAKKARİ’nin Şemdinli ilçesinde PKK’li teröristin bombalı araçla düzenlediği saldırıda terhisine 1 ay kala şehit olan askerlerden Onbaşı Evren Kara’nın cenazesi, Manisa’nın Alaşehir İlçesi’ndeki baba evinde, gözyaşlarıyla karşılandı.

Şehit annesi Menduha Kara, “Oğlum! Düğünün mü yapılıyor sanıyorsun? Evine girmeden nereye gidiyorsun” sözleriyle gözyaşı döktü. Sözlüsü Merve Sarıtaş da kalabalığa “O ölmedi” diye bağırdı, kendisine hediye ettiği, üzerinde ‘Seni seviyorum. Merve Evren’ yazılı asker künyesini gösterip “Bana hediyesiydi” dedi.

Şemdinli’de bölücü terör örgütü PKK tarafından geçen pazar günü bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda şehit olan askerlerden Onbaşı Evren Kara’nın acı haberi, memleketi Alaşehir Killik Mahallesi’ndeki ailesini ve yakınlarını yasa boğdu. Hakkari’deki törenden sonra dün akşam saatlerinde Alaşehir’e getirilen şehit askerin cenazesi, bu sabah Alaşehir Devlet Hastanesi morgundan alındı. Cenaze aracına konulan şehit onbaşı Evren Kara’nın cenazesi, ilk olarak Killik Mahallesi’nde Yayla Sokak’taki baba evine getirildi.

TERÖRE PROTESTO

Şehit askerin cenazesinin getirilişi sırasında vatandaşlar, araç ve motosikletleriyle konvoy oluşturdu. Evinin önünde toplanan kalabalık da ellerindeki Türk bayraklarını dalgalandırarak terörü protesto etti. Anne Menduha Kara, baba Galip Kara ile kardeşleri Fatma Kara, Melek Turcan, Mustafa Kara, başsağlığı dileklerini kabul etti.

HEDİYE KÜNYEYİ BOYNUNDA TAŞIDI

Baba ocağına son kez getirilen şehit asker için burada dua edildi. Büyük üzüntü yaşayan şehit onbaşı Evren Kara’nın aile üyeleri, yakınlarının desteğiyle ayakta durabildi. Cenaze aracı evin önüne geldikten sonra anne Menduha Kara, “Yavrum! Kuzum! Oğlum! Düğünün mü yapılıyor sanıyorsun? Evine girmeden nereye gidiyorsun” diyerek gözyaşı döktü.

Şehit askerin arkasından en çok gözyaşı dökenlerden biri de sözlüsü Merve Sarıtaş oldu. Arkadaşlarının kollarına yürüyen Merve Sarıtaş, evin önünde toplananların, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganları üzerine “O ölmedi” diye bağırdı. Şehit Kara’nın kendisine hediye ettiği, üzerinde “Seni seviyorum. Merve Evren” yazılı asker künyesini gösterip “Bana hediyesiydi” dedi.

SON KEZ ANNESİYLE KONUŞTU

Bu arada annesiyle olaydan önce sabah saatlerinde telefonda konuşan ve karakola gittiğini söyleyen şehit asker Kara’nın, bulunduğu bölgede havaların güzel olduğunu söylediği öğrenildi.

Şehit Onbaşı Evren Kara’nın cenazesi, daha sonra tören için Killik Pazar Camisi’ne götürüldü.

CENAZE TÖRENİ DÜZENLENDİ

Şemdinli’de terör örgütü PKK tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan Alaşehirli Onbaşı Evren Kara için Killik Mahallesi’ndeki Pazar Camisi’nde tören düzenlendi. Öğlende yapılan cenaze töreni, kalabalıktan dolayı caminin önündeki meydanda gerçekleştirildi. Evinin önünden geçirilen cenaze, omuzlarda getirilerek alandaki musalla taşına konuldu. Acılı anne Menduha Kara da, şehit oğlunun askere gittiği sırada giydiği siyah ceketi ile üzerinde ‘maşallah’ yazılı al yazmayı tabutun üzerine örttü. Oğlunun tabutuna sık sık kapanıp gözyaşı döken şehit annesi Kara, “Sen bana en güzel beratları getirdin. Nazar değmesin diye sana bakamıyordum. Yönümü değiştiriyordum. Al duvaklarla seni uğurlamıştım” dedi.

“ONUN CANINI ACITTILAR”

Şehit Onbaşı Evren Kara’nın fotoğrafını eline alıp göğsüne bastıran ve boynunda asılı olan hediye künyesini biran olsun bırakmayan sözlüsü Merve Sarıtaş ise, nişanlısıyla en son olaydan bir gün önce telefonda görüştüğünü anlatıp, “Bana ‘Seni çok seviyorum. Çok özledim. Özlemin beni ayakta tutuyor’ dedi. Saldırı zamanı da, televizyonda öğrendikten sonra inanamadım. Evren’i aradım, telefonuna ulaşamadım. Karakoldaki komutanını aradım iyi olduğunu ve göreve gittiğini söyledi. O bu hafta sonu Van’da KPSS’ye girecekti. Sonra izin alıp benim yanıma gelecekti. Sürpriz yapmayı planlıyordu” diye konuştu. Şehit askerin tabutuna kapanarak gözyaşı döken Merve Sarıtaş, “Onun canını acıttılar” diye ağladı. Arkadaşları ise “Hayır acıtmadı” diyerek genç kızı teselli etmeye çalıştı.

HALADAN TERÖR TEPKİSİ

Cenaze töreninde bulunan şehit askerin halası Meryem Kara da, terörü lanetledi. Meryem Kara, “Al bayraklara sarıp sarıp yolluyorlar. Çare bulsunlar artık. Ölmesin artık gençlerimiz. Fakirlerin evlerinde hep bayraklar asılı. İki ayda FETÖ’yü bitirdiler. Benim devletim güçlü. Birilerinin konuşması lazım. Bizler Atatürkçüyüz” diye konuştu. Şehit askerin tabutu başındaki ablalarının “Biz yıktıklarını sanıyorlar ama bizler yıkılmıyoruz” diye bağırması üzerine, ağabeyi Mustafa Kara da, “Biz buradayız, bizi bitiremezsiniz. Bizde oğlan çok. 4 tane bende var” diye konuştu.

5 BİN KİŞİ KATILDI

Öğle namazından sonra şehit asker için yapılan cenaze töreninde acılı aileyi, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Cengiz Ergün, AK Parti milletvekilleri İsmail Bilen, Uğur Aydemir, CHP milletvekilleri Özgür Özel ile Mazlum Nurlu ile çok sayıda asker de yalnız bırakmadı, taziyelerini sundu. Şehit asker için yapılan törene gelen yaklaşık 5 bin kişi, sık sık teröre lanet getirdi. Kılınan cenaze namazının ardından bir süre omuzlarda taşınan, ardından cenaze aracına konulan şehit onbaşı Evren Kara’nın cenazesi, şehitlikte son yolculuğuna uğurlandı.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir