SARIGÖL’DE TAZE BAĞ YAPRAĞI ALIMLARINA BAŞLANDI

24 Nisan 2014 Perşembe, 15:32

Sarıgöl ve çevresinde 2014 yılı taze bağ yaprağı alımlarına başlandı. Sarıgöl ve çevresinde taze bağ yaprağı alımlarının başlamasıyla birlikte piyasaya canlılık geleceğini belirten Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, “Üzüm hasadının başlamasına dört ay var. Bu süre içerisinde üzüm bağlarından taze yapraklar toplanarak salamura yapılmak için çeşitli alım merkezlerinde taze yaprak alımları başlandı. İlçemize taze bağ yaprağından iyi para girmektedir. Şu an yeni başlanan taze bağ yaprağı fiyatı kiloda 1.75TL’den başlandı. İlerleyen zamanda bu fiyatlar aşağıya inecektir. Yaprak alımları ilçemizde Eylül sonuna kadar devam etmektedir’’ dedi.
GÜNDE BİR BAYAN 35-50KG TAZE BAĞ YAPRAĞI TOPLUYOR
Sarıgöl’de taze bağ yaprağı toplanmasına başlanmasıyla birlikte, taze bağ yaprağı toplamaya başlayan bayanların günde ortalama 35-50Kg yaprak topladığını belirten Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen’’ Bir bayan, kendi üzüm bağından taze olarak günde 35-50 Kg taze yaprak toplamaktadır. En kötü ihtimale göre günde 40-50TL arası yapraktan gelir sağlamaktadır. Aile ekonomilerine katkı sağlamaktalar. Şu an sezonun ilk günleri olduğundan taze bağ yaprak alımlarında, yaprağı sapsız olanlar tercih edilmektedir. İlerleyen günlerde saplı olanlar da alınmaktadır.’’ dedi. Ülgen, bağlardan toplanan taze yaprakların sabahtan başlandığını, öğleyin yaprak alıcılarına teslim edilmekte olduğunu da belirtti.
YAPRAKTA İLAÇ KALINTISINA DİKKAT
Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, geçen yıldan salamura yapmakta olanların ellerinde hiç yaprak kalmadığını belirterek, satılmaya başlanan taze bağ yapraklarında tarım ilacı kalıntısının olmaması gerektiğini dikkat çekerek taze bağ satımı yapanları uyarılarda bulunarak’’ Taze bağ yapraklarında kalıntının olmaması için, bağlara atılan tarım ilaçlarından üç, dört gün sonra yapraklar toplanmalıdır. Kalıntılı yapraklar olduğunda yapraklar alınmayacak. İlaç kalıntılarına dikkat edelim. Kendi bindiğimiz dalı kesmeyelim’’ uyarısında bulundu.
TAZE BAĞ YAPRAĞI AVRUPA VE ARAP ÜLKELERİNE İHRAÇ EDİLİYOR
Taze bağ yapraklarının tüccarlar aracılığı ile başta Arap ülkeleri ve Avrupa’ya ihraç edilmekte olduğunu belirten Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen’’ Yaprak alıcılar tarafında, işletmelerde salamurası yapılan bağ yaprakları daha sonra, başta Arap Ülkeleri ile Avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir. Yunanlı tüccarlar bile Sarıgöl’den bol miktarda taze bağ yaprağı almaktadır. Ayrıca, evlerde aileler ihtiyaçları kadar taze bağ yaprağı salamurasını kendileri itinayla hazırlamakta.’’ dedi.
YAPRAK DOLMASI KIŞIN VE YAZIN ARANAN YEMEKLER ARASINDA
Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, taze bağ yaprakları ile yapılan yaprak dolmasının yaz ve kış aylarında aranan yemekleri arasında yer aldığını dile getirerek’’ Taze bağ yaprağı ile pirinçle, bulgurla ve kıymalı olarak hazırlanan yaprak dolmaların üzerine yoğur ilavesi yapılan yemek çok leziz olmaktadır. Yaprak dolması meze olarak da yenilmektedir. Son yıllarda gıda maddesi üreten fabrikalar bile yaprak dolmasını hazırlayarak vakum işleminden sonra yurt içinde dışında hazır yemek olarak değerlendirmekteler’’ dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.