Yunus Emre Enstitüleri Kültürümüzü Dünyaya Tanıtıyor

25 Kasım 2014 Salı, 10:25

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, Macaristan’da Başkent Budapeşte’de bulunan Yunus Emre Enstitüsü’nü ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledi. Yurttaş, ayrıca Macaristan’da Galiçya Şehitliği, Gül Baba Türbesi, Son Osmanlı Valisi Abdurrahman Paşa’nın Mezarı, Macar Parlamentosu, Estergon Kalesi’ni de ziyaret etti.

Budapeşte’de bulunan Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yakup Gül “Yunus Emre Enstitüsü yurt dışında kurduğu merkezlerde eğitim ve öğretim çalışmalarının yanı sıra kültürel ve sanatsal faaliyetler yürütmekte, bilimsel araştırmalara destek vermektedir.  2009 yılında faaliyetlerine başlayan Yunus Emre Enstitüsünün bugün itibariyle yurt dışında 30’un üzerinde kültür merkezi bulunuyor. Bu merkezlerde isteyen herkese Türkçe öğretiliyor. Çeşitli seminerler, sempozyumlar, konferanslar ve paneller düzenlenen merkezlerde kültür ve sanat dünyasının önde gelen isimleri sanatseverlerle buluşuyor. Bizleri burada ziyaret ederek manevi destek veren milletvekilimiz sayın Dr. Muzaffer Yurttaş’a teşekkür ediyorum” dedi.

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş “Yunus Emre Enstitüsü yurt dışında çeşitli ülkelerde açacağı Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri ile Türkiye’nin, Türk dilinin, kültürünün, sanatının ve tarihinin tanıtılması adına çalışmalar yapacaktır. Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinde bilimsel projeler, kültürel etkinlikler ve kurslar aracılığıyla bir taraftan Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlanırken, diğer taraftan Türkiye ile diğer ülkeler arasında dostluk pekiştirilecek ve kültürler arasındaki münasebetler artırılacaktır. Yunus Emre Enstitüsü, yurt dışında bulunan Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri aracılığıyla kültür ve sanatımızın en güzel örneklerini dünyaya tanıtmakta, kültürel etkileşim ve paylaşıma katkı sağlamaktadır.

Yurttaş açıklamasında “Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri bünyesinde yürütülecek olan Türkçe dil kursları sayesinde hem yabancı dil olarak Türkçe öğrenmek isteyenlere Türkçe öğrenim imkânı sağlanmış olacak hem de ilgili ülkelerdeki Türk vatandaşlarının, dillerini daha yakından tanımaları temin edilerek, Türkiye ile kültürel bağlarının devamı sağlanacaktır.

Müzik, modern ve klasik Türk el sanatları, tiyatro, sinema, fotoğraf, edebiyat, Türk mutfağı vb. alanlarda Türkiye’nin zengin kültür birikimini paylaşmak amacıyla konserler, sergiler, atölye çalışmaları, sahne gösterileri, film gösterimleri, bilimsel toplantılar, aydın buluşmaları, sanat kursları ve benzeri pek çok faaliyet düzenlemektedir.

Sadece Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinin bulunduğu ülkelerde değil, dünyanın pek çok ülkesinde ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği hâlinde fuar, festival vb. organizasyonlara katılım sağlanmaktadır

Yunus Emre Enstitüsü bünyesinde kurulan Yunus Emre Türkçe Eğitim ve Öğretim Merkezi (YETEM), öncelikle Türkçenin bir dünya dili olarak yurt dışında öğretilmesi hususunda faaliyetlerde bulunmak, eğitim-öğretim sürecinde kullanılacak ders araç gereçlerini hazırlamak ve Türkçe üzerinden Türkiye’nin tanıtım faaliyetlerine katkıda bulunmak üzere çalışmalarına devam etmektedir” dedi.

Yurttaş “İktidarlarımız sayesinde ata yadigarı eserlere sahip çıkıyoruz, eserleri TİKA vasıtası ile ayağa kaldırıyoruz, Türkçe dil bayrağımızı dünyanın dört bir yanında dalgalandırıyoruz ve kültürümüzü dünyaya tanıtıyoruz.  Emeği geçenlere binlerce teşekkürler” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir