YILDIZ’DAN DÜNYA VETERİNER HEKİMLERİ GÜNÜ AÇIKLAMASI

25 Nisan 2015 Cumartesi, 18:13

Manisa Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Merter Yıldız, Dünya Veteriner Hekimleri Günü dolayısıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Yıldız açıklamasında şunları söyledi: 

2000 yılında Dünya Veteriner Hekimleri Birliğinin(WVA) aldığı kararla her yıl nisan ayının son cumartesi günü kutlanmaya başlanan ‘Dünya Veteriner Hekimleri Günü’ nün 15. Yılına ulaşmış olmaktan mutluluk duymaktayız.

Türkiye’de ilk veteriner hekimliği öğrenimine 1842 yılında başlandığı düşünüldüğünde mesleğimizin ne denli eski ve köklü bir maziye sahip olduğu görülecektir.Osmanlı imparatorluğu ve Cumhuriyet tarihimizde Veteriner hekimliği mesleği askeri,ekonomik ve sağlık konularında ön planda olmuş,ülkemiz tarım ve hayvancılığının,ekonomisinin gelişimine destek veren yegane meslek guruplarından olmayı sürdürmüştür.

Mesleğimiz sadece hayvansal sağlık ile dar bir kapsamda değerlendirilmemeli,son yıllarda benimsenen ‘tek tıp tek sağlık’ konsepti içerisindeki rolünün önemi göz önünde bulundurulmalıdır.Mesleğimiz kapsamı içine giren zoonoz hastalıklarla mücadele ile insan sağlığını tehdit eden unsurlarla savaşılmakta,bunun yanı sıra çiftlikten sofraya sağlıklı hayvansal gıdanın ulaşmasındaki rolümüzle de sağlıklı insan,sağlıklı çevreye katkılarımızla ülkemize hizmet noktasında en üst çabayı sarf etmekteyiz.

Bu bağlamda köklü mazimizden aldığımız güç ve bilgi birikimimizle hayvan sağlığı,gıda güvenliği, zoonoz hastalıkların eradikasyonu,veteriner ilaç endüstrisi,eğitim öğretim alanındaki tecrübeli kadroları ile bir bütün olarak ülkemiz tarım,hayvancılık ve sağlık sektörlerine katkımız devam edecektir.

İnsanların Hayvan dediği varlıklara hastam diyen Serbest Veteriner hekimlerimizin,Kamuda salgın ve zoonoz hastalılarla mücadele eden Veteriner Hekimlerimizin, sağlıklı gıdanın evlerimize ulaşmasında büyük rol oynayan gıda ve üretim  işletmelerindeki görevli  veteriner hekimlerimizin, tedavilerimizde yanımızda olan veteriner ilaç sanayisinde görevli  veteriner hekimlerimizin, bizleri yetiştiren ve bu uğurda büyük çaba harcayan öğretim görevlisi Veteriner hekimlerimizin; kısacası sağlıklı hayvan, gıda, insan, çevre için zaman mefhumu gözetmeksizin çalışan tüm meslektaşlarımızın Dünya Veteriner Hekimleri Gününü kutluyor daha nice 15 yılları kutlamayı ümit ediyorum.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir