Üniversitelilerden Alzheimer hastaları için cihaz

09 Mayıs 2017 Salı, 19:21

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) öğrencilerinden Melikşah Karaşah ve Filistinli Atta Alyajzi, Alzheimer hastalarının ilaçlarını unutmaması için cihaz tasarladı.

 

MCBÜ’nün düzenlediği 25’inci Bilim ve Bahar Şenliği başladı. 12 Mayıs’a kadar sürecek şenlik, bilim projelerinin sergilenmesiyle start aldı. Üniversite kampüsündeki Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe; MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Açılış kurdelesi kesilen sergide öğrencilerin hazırladığı bilim projeleri sergilendi. Prof. Dr. Kemal Çelebi, öğrencilerin düşünmesi ve üretmesi gerektiğini söyledi. Bilim projeleri yarışmasına 250 başvuru yapıldığını aktaran Prof. Dr. Çelebi, 66 projenin ön elemeyi geçerek finale kaldığını söyledi. Çelebi, yapılacak değerlendirmelerin ardından ilk 3 projeye ödül verileceğini ifade etti.

 

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4’üncü sınıf öğrencileri Melikşah Karaşah ve Atta Alyajzi’nin Alzheimer hastaları için tasarladığı ilaç hatırlatıcı cihaz ilgi çekti. Mühendislik fakültesi öğrencisi Melikşah Karaşah, hastaların unutkanlıkla mücadele ettiğini belirterek, Alzheimerlerin ilaçlarını unutmalarını engellemek istediklerini söyledi. Karaşah, “Alarm saatini telefondan ayarlıyoruz. Saat geldiği zaman hem telefondan hem telefondan bir alarm sesi geliyor. Ama ilaç hiçbir zaman cihazdan düşmüyor. Hastayı bekliyor. Yere düşerse ilacın muhafazası kötü etkilenir. Elimizi cihazın altına koyduğumuz zaman ilaç düşüyor” dedi. Diğer örneklerde sadece alarmın çaldığını, hastanın ilacı kendisinin aldığını anlatan Karaşah, bu sistemin farklılaştığını söyledi.

 

KEKİK YAĞI YARALARI İYİLEŞTİRİYOR

 

Bilim projeleri arasında Biyomühendislik bölümü öğrencileri Melis Asal ve Mert Şahinler’in çalışması da ilgi gördü. 4’üncü sınıf öğrencisi Mert Şahinler, kök hücre tedavisinde kekik yağının etkisini araştırdıklarını ve kekik yağının yaralar üzerinde önemli derecede iyileştirici etkisini saptadıklarını açıkladı. Şahinler, “Kekik yağının yaralarda büyük bir gelişme gösterdiğini fark ettik. Bu bulgular önümüzdeki yıllarda bu tedavinin klinik olarak kullanılmasını sağlayabilir. Yara iyileşmesine olumlu etkisi olduğunu kanıtlamış olduk” dedi.

 

Diğer Haberler

Sizde yorum yapın..