Turizmcilere Manisa’ya yatırım daveti

14 Ocak 2015 Çarşamba, 11:59

MANİSA İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, kentteki konaklama yerlerinin yatak ve kapasite açısından yeterli olmadığını dile getirip, turizmcilere yatırım çağrısı yaptı.

Kültür Turizm İl Müdürü İbrahim Sudak; kentin potansiyeli olmasına rağmen, turizm tesislerin yetersizliğinden dolayı turistlerin konaklamayı tercih etmediklerini söyledi. Kenti ziyaret rakamlarını açıklayan Sudak; 2013’te kentte konaklayan turist sayısının 240 bin 822, müze ve ören yerlerini gezen turist sayısının ise 103 bin 707 olduğunu söyledi 2014 yılındaki artışa da dikkati çeken İl Müdürü Sudak, konaklayan turist sayısının 285 bin 218’e, müze ve ören yerlerini gezen turist sayısının da 104 bin 226’ya çıktığını açıkladı.

KONAKLAMA SAYISI YETERSİZ

Önümüzdeki yıllarda turist sayısını artırmak için çalışmalarını sürdüreceklerini dile getiren İl Müdürü Sudak, en büyük sıkıntılarının konaklama yerleri olduğunu söyledi. Sudak, “Konaklama yerlerinin hem kalitesi hem de sayısı ile ilgili artış sağlarsak gelecek turist sayısı da o kadar artar. Manisa merkezde yatak kapasitemiz bin civarında. Hem büyükşehir olmuş hem de bu kadar önemli değerler taşıyan bir il için bu yatak sayısı son derece yetersizdir. Buradan yatırımcılara sesleniyorum. Yatırımcılar ne kadar çok otel veya butik otel inşa ederlerse burada hem turizm açısından gelip kalacak olan insanlar olacaktır. Hem de yerelde bu tesisleri değerlendirecek kişiler olacaktır. Bu tesislerin yapılması katiyen boşa olmayacaktır. Bunu yapan yatırımcılar son derece katkı sağlayacak yatırımlar olacaktır” dedi.

KONAKLAMAK İÇİN İZMİR’E

Turistlere sunulan imkanların arttırılması gerektiğine dikkati çeken Sudak, “Manisa’da kalamadığı için İzmir’e gidenler var. İzmir’den gelip Manisa’yı dolaşıp günü birlik giden çok fazla turistimiz var. En büyük amaçlarımızdan bir tanesi Lidya Köyü kurmaktır. İnsanlara bir şeyler sunmalıyız ki burada gelip kalsınlar” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir