Tarihi Kentler Birliği Toplantısı Kayseri’de Gerçekleşti

01 Ekim 2014 Çarşamba, 10:45

MANİSA’nın Kula İlçesi belediyesinin kurucu üyesi olduğu Tarihi Kentler Birliği’nin üç gün süren toplantısı Kayseri’de gerçekleşti. Toplantıya belediye başkanları, bürokratlar ve akademisyenlerden oluşan yaklaşık 500 davetli katıldı.

Tarihi Kentler Birliği Kayseri Buluşması’nın açılışı iki ayrı sergiyle yapıldı. Toplantının yapıldığı Hilton Otel’de “Kayseri Kümbetleri” ve “Kayseri’nin Yeraltındaki Medeniyeti” adıyla iki ayrı sergi açıldı. Ardından program “Kayseri Kültür Yolu” teknik inceleme gezisi ile sona erdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Tarihi Kentler Birliği’nin tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkmak adına bir araya gelmiş bir grup olduğunu söyledi. Geçmişte bilinç oluşmaması ve modern mimarinin gelmesi adına tarihi eserlerin yok edildiğini dile getiren Başkan Özhaseki, 2 binli yılların başında tarihi eserlere yerel yönetimlerin sahip çıktığını ve yüzlerce insanda bu bilincin oluştuğunu belirtti.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan MHP’li Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun: “Tarihi Kentler Birliği, köklü bir tarihe sahip olan ve bu tarihiyle birçok değeri bünyesinde barındıran Kula için büyük önem arz etmektedir. Tarihi Kentler Birliği’nin Kayseri’de gerçekleşen toplantısına ve buradaki buluşma programı çerçevesinde düzenlenen toplantı ve inceleme gezilerine de katılıp çeşitli temaslarda bulunduk. Kula’nın tarihi evlerinin, çeşmelerinin restorasyonunda ve sokak sağlıklaştırma projelerinin gerçekleşmesinde, plan- proje ve röleve çalışmaları yapımında, kaynak bulunmasında ve denetiminde Tarihi Kentler Birliği’nin önemli katkısı vardır. Kula’da bulunan tarihi yapıların korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda her türlü projeye ve çalışmaya destek olacağız” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir