SPİL MİLLİ PARKI ARTIK ŞEHZADELER BELEDİYESİNDE

07 Aralık 2014 Pazar, 17:23

Şehzadeler Belediyesi ziyaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Spil Dağı At Alanı Milli Parkında bulunan tesislerin bir kaç hafta içerisinde imzalanacak bir protokol ile Şehzadeler Belediyesine devredileceğinin müjdesini verdi.

Bir takım ziyaretler içi Manisa’ya gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Manisa’daki ilk ziyaretini Şehzadeler Belediyesi’ne gerçekleştirdi. Bakan Eroğlu’nun Şehzadeler Belediyesine ziyaretinde, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı ve Manisa Milletvekili Recai Berber, AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, AK Parti İl Başkanı Murat Baybatur, AK Parti Şehzadeler ilçe Başkanı Ahmet Tonguç ve partililer kendisine eşlik etti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Şehzadeler Belediyesini İlk ziyaret eden Bakan olduğunu ifade eden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik “Fatih’in, Kanuni’nin şehri olan Şehzadeler şehrimizde, Belediyemizde sayın bakanımızı ağırlamaktan büyük bir gurur duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Sayın bakanımız Şehzadeler Belediyesine her zaman destek veriyor. Manisa’dan seçilmiş ve bakan olmuş gibi ziyaretine gittiğimizde bize her seferinde sahip çıkıyor, şehrimize yapılacak olan yatırımlarla ilgili gönlünün bütün kapılarını bütün sıcaklığıyla bizlere açıyor. Halkımız adına, ilçemizde yaşayan 165 bin kişi adına Şehzadelere sundukları destek ve katkıları için, yeni kurulan bir belediye olan bizlere ilgi gösterip sahip çıktığı için kendilerine çok teşekkür ediyorum. Şahsi olarakta sayın bakanımızı İSKİ Genel Müdürlüğü döneminden beri, takdirle takip eden birisiyim. Bu günde hükümetimizdeki büyük başarılarını takdirle takip ediyorum. Sayın bakanımıza bağlı olan tüm kuruluşlar ve bölge müdürlerimiz bizlere yakın ilgi ve alaka gösteriyorlar. Ben inanıyorum ki sayın bakanımızın destekleri ile Şehzadeler’e birçok hizmeti sunabileceğiz. Kuruluş aşamasında karşı karşıya kaldığımız tüm sorunların aşılmasında sayın bakanımızın büyük destekleri oluyor ve bundan sonra olacağına da inancımız tamdır” diyerek Bakan Eroğlu’na teşekkür etti.

​Şuana kadar Manisa’ya 9,5 milyar TL yatırımcı bakanlıklar tarafından yatırım yapıldığına dikkat çeken Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise, “Bu gerçekten muhteşem bir yatırım. 59 milyon fidanı toprakla buluşturmuşuz. Yol kenarlarına, hastane bahçelerine, okullara, mezarlıklara her tarafı ağaçlandırıyoruz. Gördüğünüz ağaçlar hepsi bizim ağaçlarımız. Hatta belediyelerin talep etmesi halinde biz ücretsiz fidan veriyoruz. Bunları ilk defa biz başlattık. Bunlar gerçekten müthiş hamlelerdir” dedi.

SPİL MİLLİ PARKI ARTIK ŞEHZADELER’İN

Bakan Eroğlu, Milli Parklar tarafından işletilen Spil Dağı At Alanı Milli Parkının işletmesini Şehzadeler Belediyesi’ne devredeceklerinin müjdesini verdi. İşletmeciliğini tamamen Şehzadeler Belediyesinin yapacağı Spil Milli Parkında bulunan 1+1 23 kır evi ile 2+1 16 adet kır evi olmak üzere toplam 39 kır evi, Günübirlik kullanım alanları, kapı girişi, kontrol, güvenlik Şehzadeler Belediyesine devredilecek. Birkaç hafta içinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Şehzadeler Belediyesi arasında imzalanacak olan protokol sonrası Spil Milli Parkı tamamen Şehzadeler Belediyesi tarafından işletilecek.

  “MANİSA’NIN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN BİRİDE GEDİZDİR”

Manisa’nın en önemli sorunlarından birisi olan Gediz Nehrindeki kirlilikle ilgili çalışmaların ne aşamada olduğu sorusuna ise Bakan Eroğlu, “Biz kendi vazifemizi, dere ıslahlarını, erozyon kontrollerini yaptı. Yani Orman ve Su İşleri Bakanlığı kendi vazifesini yaptı ama belediyeler taahhüt ettiklerini yerine getiremediler. Mesela Salihli, Turgutlu bunları yerine getiremedi. Bunu parti olarak da söylemiyorum. Daha önce Salihli CHP, Turgutlu’da AK Parti’dendi. Manisa Büyükşehir Belediyesi yerine getiremedi. Dolayısıyla bunlar belediyelerin vazifesi. Bu entegre bir proje. DSİ’nin yapacakları var, Orman teşkilatının erozyon kontrolü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yapacağı var. Bilhassa katı atık bertaraf tesislerinin, belediyelerin atık su arıtma tesisleri tamamen belediyelere ait. İSKİ’de bütün atık su arıtma tesislerini kim yaptı? İSKİ yaptı. Burada da neticede MASKİ var. Olmazsa biz yapacağız” şeklinde cevap verdi.

Ziyaret sonrasında Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik Bakan Eroğlu’na el yapımı sürahi ve Mesir Macunu, Manisa Üzümü, Manisa’da yetişen ürünlerden oluşan bir sepet hediye etti. Sonrasında Şehzadeler Belediyesi Beyaz Masayı ziyaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Beyaz Masadan şikâyetler ile bilgiler aldı. Bakan Eroğlu Beyaz Masa biriminin ilk olarak İstanbul Büyük Şehir Belediyesinde Manisa Milletvekili Recai Berber’in emekleri ile kurulduğunu belirterek, Beyaz Masa biriminin önemini vurguladı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir