Soma Yasası Yeni Yasama Yılına Kaldı

15 Ağustos 2014 Cuma, 11:52

Hükümetin, 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma faciasının ardından madencilerin sosyal hakları ve iş güvenliğini iyileştirmek için hazırladığı 61 maddelik tasarı, Plan Bütçe Komisyonu’nda kavgalar arasında eklenen tartışmalı maddeler ile 148 maddelik torba haline getirildi.

Yasanın TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri de tartışmalı geçti.

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde bile Meclis’i çalıştıran, yasanın bir an önce çıkması gerektiğini her fırsatta dillendiren Ak Parti, 21 madde kala TBMM’yi tatil etti.

ÖLÜM AYLIĞI BAĞLANAMAYACAK

Meclis’in tatile girmesiyle torba kanunda yer alan Soma faciası mağduriyetlerinin giderilmesi için ekim ayında Meclis’in yeniden açılması beklenecek. 1 Ekim’de yeniden çalışmaya başlayacak Meclis’in torba kanunu görüşmeye devam edip etmeyeceğine de yine Ak Parti karar verecek. Bu arada Soma’da hayatını kaybeden 67 madencinin ailesi ölüm aylığı alabilmek için aylardır sürdürdükleri bekleyişlerini devam ettirecek. Kanun Meclis’ten geçip onaylanıncaya kadar aileler ölüm aylığı alamayacak.

PRİM VE VERGİ AFFI DA KALDI

Maden işçilerinin çalışma saatleri, ücretleri, yıllık izin, emeklilik yaşı ile Soma’da hayatını kaybedenlerin yakınlarına iş imkanı ve SGK’ya olan borçlarının silinmesi gibi düzenlemelerin yürürlüğe girmesi için de kanunun çıkması beklenecek. Tasarıda yer alan kamu alacaklarının yapılandırılması da ekim ayına kalacak. Prim ve vergi affı bekleyen vatandaşların gözü yeni yasama dönemine çevrilecek.

ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLERE ŞOK

TBMM’nin torba kanun görüşmelerine ara vermesi kadro bekleyen 35 bin öğretmeni de sıkıntıya soktu. Ağustos ayında yeni eğitim öğretim dönemi başlamadan ataması yapılacak 35 bin öğretmen kanun Meclis’ten geçmediği için atanamayacak. Yeni eğitim öğretim yılında öğretmen açığı ve atama bekleyen öğretmenlerin sıkıntısı kaosa neden olacak.

YEMİN İÇİN TOPLANACAK

1 Ekim tarihine kadar tatile giren TBMM Genel Kurulu Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin etmesi için 28 Ağustos Perşembe günü özel gündem ile olağanüstü toplanacak. Toplantıda Meclis’in gündeminde bulunan yasa ve diğer işler görüşülmeyecek. Eylül ayı içerisinde ise yeni hükümetin kurulması ve güven oylaması için ikinci kez olağanüstü toplanılacak. Ardından tatile devam edilecek.

AKÇAY: GÜL ONAYLAMAYABİLİR ENDİŞESİ

TBMM’nin çalışmalarına son vermesinin ardında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kişisel ve keyfi iradesinin olduğunu ileri süren MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Meclis’in AK Parti’nin iç hesaplaşması neticesinde kapandığını savundu.

Erdoğan sonrası Ak Parti kulislerinin hareketlendiğini dile getiren Akçay, “Bu hareketlilik Erdoğan’ı tedirgin etmiştir. AKP’nin kendi elinden kaydığını gören Erdoğan Cumhurbaşkanı Gül’ün ‘partime döneceğim’ açıklamasından sonra harekete geçmiştir. Meclisin kapanması da bizzat Erdoğan’ın bu tedirginliğinin sonucudur. Meclisi kapatarak milletvekillerini Gül’ün etkisinden uzak tutmaya çalışıyorlar” dedi.

SORU İŞARETLERİ OLUŞTU

Akçay, Soma faciasının yaralarının sarılması için getirilen yasanın anayasaya aykırı birçok madde ilave edilerek torba haline getirildiğini anlattı. “Bizim de desteklediğimiz Soma gibi düzenlemeler maalesef anayasa, hukuka aykırı birçok düzenleme ile birleştirildi. Meclis 15 Temmuz’dan beri gece gündüz bu yasa için çalıştırıldı. Bitimine 21 madde kala ise tatil edildi. Bu da akıllara ekim ayında bu kanunun içerisine başka düzenlemeler de atılabileceği veya Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün şu siyasi ortamda yasayı onaylamama ihtimalinden duyulan endişenin bu karara neden olmuş olabileceğini getiriyor” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir