SİPİL GROUP KAZAKİSTAN’DA

04 Kasım 2014 Salı, 13:23

MANİSALI Sipil Group, Kazakistan’da IV. Baykonur Yatırım Forumu’na katılarak 30 yıllık birikim ve deneyimini uluslararası platformda anlatma fırsatı buldu.

Sipil Group, Kazakistan’da düzenlenen IV. Baykonur Yatırım Forumu’na katıldı. 29-30 Ekim 2014 tarihlerinde Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisi’nin daveti üzerine iş ziyareti düzenleyen yönetim ekibi, Baykonur Uzayüssü’ndeki Soyuz-U uzay aracının fırlatma törenine katıldı. Tüm dünya ülkelerinden 300’e yakın katılımcının hazır bulunduğu törende Soyuz-U aracı, Kazakistan yerel saati ile saat 13.10’da başarıyla uzaya fırlatıldı. Sipil Group yöneticileri Hakkı ve Ezgi Bayraktar, uzayüssü ziyaretinin ardından tüm katılımcılar ile birlikte Korkut Ata Anıtı’nı ziyaret etti ve burada gerçekleştirilen iş yemeği toplantısında biraraya geldi.

Kızılorda Grand Plaza Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve 350’yi aşkın katılımcıyı ağırlayan İş Forumu, Vilayet Valisi Kusherbayev’in açılış konuşmasıyla başladı. Kusherbayev açılış konuşmasında 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren çalışmalarına başlayacak olan Avrasya Ekonomi Birliği’nin katılımcı ülkeler ile aktif işbirliği içerisinde olma anlayışını vurgulayarak, bu başlangıç öncesinde ‘Yatırım İklimini Geliştirme Kanunu’ yayınladıklarını belirtti. Bu kanun ile yatırımcılar için önemli teşvik ve desteklerin düzenlendiğini ve bölgede petroldışı üretimi arttırmaya yönelik yatırımları hedeflediklerini vurguladı. Bölgede maden üretim ve işletim projeleri ile yeni şehir oluşturma projelerinin var olduğunu ifade eden Kusherbayev, bu projelerin yatırımcılara fırsatlar sunduğunu dile getirdi. Ayrıca Kazakistan’da gerçekleştirilecek EXPO 2017 özelinde Baykonur Uzayüssü’nün önemli bir turist çekim merkezi olacağını vurguladı. Kusherbayev, işbirliğine dayanan dostlukların, dostluğa dayanan işbirliğinden daha sağlam olduğunu belirterek ve tüm katılımcıları Kızılorda’da yatırım yapmaya davet ederek sözlerini noktaladı.

Forumun ikinci bölümünde gerçekleştirilen protokol imza töreninde Vilayet Makamı ve Sipil Group arasında İşbirliği Memorandum’u imzalandı. Memorandum’u, Sipil Group adına Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bayraktar imzaladı.

Memorandum imzası sonrasında Grand Plaza Sergi Alanı’nda proje stantlarını gezen Sipil Group Yönetim Ekibi projelerle ilgili bilgiler aldı. İş Forumu’na, Kazakistan iş ortağı Sagintay Suyubayev ile birlikte katılan Sipil Group Yönetim Ekibi, 1-3 Kasım 2014 tarihleri arasında kentte inceleme ve araştırmalarına devam etti. Bu süreçte Kazakistan merkezli SIPIL INDUSTRY şirketinin kurulumu için hazırlık çalışmalarına başlandı.

SIPIL INDUSTRY’nin Kazakistan’da inşaat, çelik, plastik ve enerji sektörlerinde faaliyette bulunması amaçlanıyor. Sipil Group 30 yıllık birikim ve deneyimini SIPIL INDUSTRY’e taşıyarak Kazakistan başta olmak üzere uluslararası platformda birçok önemli projeye imza atmayı hedefliyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir