Son Dakika
19 Ocak 2018 Cuma

Sezonun ilk kirazı 10 gün sonra Manisa’da hasat edilecek

05 Nisan 2017 Çarşamba, 13:17

Sezonun ilk kiraz hasadının yapıldığı Manisa’nın Şehzadeler ilçesi hasat için gün sayıyor. Yaklaşık 10 gün sonra tezgahları süsleyecek olan erkenci kiraz bolluğuyla da yüz güldürdü.
Geçtiğimiz yıl ilk kirazın 200 TL’den sembolik olarak satıldığı Manisa’nın Şehzadeler ilçesi Sancaklıbozköy Mahallesi yeni sezona hazır. İlk kiraz hasadının yapıldığı mahallede kiraz ağaçlarının dalları meyvelerle dolup taşarken, hava şartlarının iyi gitmesi üreticinin de yüzünü güldürdü. 10 gün sonra ilk kiraz hasadını bekleyen Sancaklıbozköy’deki üreticilerinden İrfan Turgut, “Dünyada Kuzey Yarımküre’de ilk kiraz Sancaklıbozköy’de çıkıyor, kiraz aşağı yukarı 10 güne kadar olur ve ilk mahsul elde edilir. Ondan sonra da arkası gelir” dedi.
Kiraz fiyatlarının üreticiyi tatmin edici rakamlarda olmasını temenni ettiklerini kaydeden Turgut, “Gübreler pahalı, her şey ateş pahası. Biz de istiyoruz ki fiyatlar biraz tatlı olsun, yüzümüz gülsün, çiftçinin yüzü gülsün. Bakalım nasip, bu sene iyi olacak gibi. Geçen sene mahsulümüz biraz noksandı. İnşallah bu sene biraz daha iyi olur. Şu zamana kadar hava şartları da iyi gitti umarım bundan sonra da iyi gider. Geçen sene fiyatlar iyiydi inşallah bu sene de iyi olur. Çiftçinin haliyle borcu harcı var, sıkıntısı var. İlk mahsulde bu, bunu da borç harç yapıyoruz. Herkesin bir beklentisi var. Geçen sene ilk mahsul 60 veya 80 TL’den satıldı. Bu sene de fiyatların öyle olmasını bekliyoruz. 60-80 belki 100 lira da olabilir. İlk mahsulden sonra fiyatlar normale döner. 3-5 gün böyle iyi gidiyor fiyatlar ondan sonra 7-8-9, 10 liradan satılıyor. Bu fiyatlar da iyi, fiyatlar kirazına göre değişiyor” şeklinde konuştu.
Kirazın birçok şifası olduğuna da değinen Turgut, “Kirazın kanı incelttiğini söylüyorlar, çok şeye iyi geliyor, kalp krizi riskini de azalttığını söylüyorlar” dedi.
Sancaklıbozköy’ün yaklaşık yüzde 80’inin kirazla geçimini sağladığını kaydeden Turgut, mahallede üretilen kirazların Türkiye içine gittiği gibi yurt dışına da gönderildiğini söyledi. Başta Rusya olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerine mahallelerinden kiraz gittiğini kaydeden Turgut, “Kiraz zamanı tüccarlar buraya geliyor. Yeni Kiraz Pazarımız da yapıldı. Başkanımızdan Allah razı olsun. Mahallenin merkezindeki çarşıda bu işler sıkı oluyordu, zor oluyordu, kalabalık oluyordu. Köylülerimiz sıkıntı çekiyorlardı. Yeni pazar yerimizle işler artık daha rahat olacak” ifadelerini kullandı.
Kirazın Sancaklıbozköy için büyük anlam ifade ettiğini dile getiren Turgut, “Bahçenin durumuna göre dönümünde 2 ton, 3 ton, bazen 5 ton yılın durumuna göre ürün elde ediyoruz” diyerek bu sene kirazın geçen seneye göre daha fazla verim vereceğine olan inancını dile getirdi.

Diğer Haberler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir