Şehzadeler’den muhteşem gece

28 Aralık 2014 Pazar, 17:32

Konya’da Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin vuslat yıldönümü münasebetiyle düzenlenen Şeb-i Arus törenlerinin aynısı Şehzadeler Belediyesi’nin katkılarıyla Manisa’da da gerçekleştirildi.  Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen 741. Vuslat Yıldönümü ve Şeb-i Arus törenine yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Konya’ya gidemeyenler aynı manevi duyguyu Şehzadeler’de yaşadı.

Şehzadeler Belediyesi, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 741. Vuslat Yıldönümü münasebetiyle Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda Şeb-i Arus töreni düzenledi. Konya’da Şeb-i Arus etkinliklerinde yer alan ekip Manisa’ya gelerek unutulmaz bir gece yaşattı. Törene AK Parti Manisa Milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi, Muzaffer Yurttaş, Selçuk Özdağ, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Yunusemre Başkan Vekili Ramis Şiyak, AK Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Savaş Duman, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Manisa Mevlana Düşünce Araştırma Derneği (MEDAR) Başkanı Veysi Dörtbudak ile genç yaşlı yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Salonu hınca hınç dolduran vatandaşlar için sandalye takviyesi yapıldı. Tasavvuf musikisi konseri ve şiir dinletisi ile başlayan gecede Hz. Mevlana’nın 22. kuşak torunu Esin Çelebi Bayru mesnevi sohbeti gerçekleştirdi. Bayru, Manisalılara Hz. Mevlana’yı ve mesneviliği anlattı. Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Esin Çelebi Bayru’ya Manisa ürünlerinden oluşan hediye sepeti ve çiçek takdim etti.

“YERYÜZÜ MEVLANA’YI VE ÖĞRETİSİNİ TANIYACAK”

Başkan Çelik yaptığı coşkulu konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Hz. Mevlana’nın vefatının ardından ilk açılan Mevlevihane Şehzadeler’dedir. Böyle bir organizasyon da Şehzadeler Belediyesi’ne yakışırdı. Bugün kan ve gözyaşının oluk oluk aktığı İslam coğrafyasında hüznün hakim olduğu, müslümanım diyenlerin dahi kardeşlerinin kanını akıtmaktan çekinmediği bu dünyada ‘insan insanın kurdudur’ anlayışının ülkemizde de tesir etmeye başladığı bugünlerde Hz. Mevlana’yı ve öğretilerini tanımamız gerektiğine inanıyorum. Aradan asırlar geçse de bu coğrafyanın insanları, evliyaların şehri Manisa’da vatandaşlarınız Mevlana’yı unutmamıştır, unutmayacaktır. Kıyamete kadar Hz. Mevlana’nın özünü Kur’an-ı Kerim’den ve sevgili peygamberimizden alan öğretisi bu topraklarda yaşayacak; buralardan dalga dalga yeryüzüne yayılacaktır. Yeryüzü Mevlana’yı ve onun öğretisini tanıyacaktır. Bizler bu idealle çalışan insanlarız. Bu azimle hareket ediyoruz. Dünyanın huzurla ayağa kalkmasını, zulmün, gözyaşının ve kanın dinmesini istiyoruz. O güne kavuşacağımıza yürekten inanıyoruz. Bunu birlikte paylaşacak, o günlere birlikte ulaşacağız.” Başkan Çelik’in konuşmasının ardından sema ayin-i şerifi gerçekleştirdi. Sema ayini sırasında genç yaşlı çok sayıda vatandaş bu muhteşem anı cep telefonlarına kaydederek ölümsüzleştirdi. Protokol üyeleri sema ekibine Manisa’nın ürünlerinden oluşan çeşitli hediyeler takdim etti.

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir