ŞEHZADELER’DEN BEDESTENE GÖRKEMLİ AÇILIŞ

02 Şubat 2015 Pazartesi, 12:14

Şehzadeler Belediyesi tarafından restore edilen Rum Mehmet Paşa Bedesteni, Bedesten Nikah ve Çok Amaçlı Salonu olarak Şehzadeler ilçesine kazandırıldı. Tarihi Bedestenin açılışını Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç gerçekleştirdi. Arınç, açılışta iki müjdeli haber daha verdi. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait Kurşunlu Han ve Yenihan’ın da Şehzadeler Belediyesi’ne verilebileceğini müjdeledi.

Şehzadeler Belediyesi tarafından nikah ve çok amaçlı salon olarak restorasyonu gerçekleştirilen Rum Mehmet Paşa Bedesteni görkemli bir törenle açıldı. Törene Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, AK Parti Manisa Milletvekilleri Recai Berber ve Uğur Aydemir, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Şehzadeler Kaymakamı  İsmail Çorumluoğlu, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Kemal Çelebi, AK Parti İl Başkanı Zülfikar Gürcan, AK Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç, TFF İcra Kurulu Başkanı Arif Koşar, Vakıflar Bölge Müdürü Kenan İba, Manisa Belediyesi eski Başkanı Bülent Kar,  oda başkanları, daire müdürleri, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından belediyenin çalışmalarıyla ilgili sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.

“HİZMET BİRİMLERİNDE KİRACI, GÖNÜLLERDE EV SAHİBİYİZ”

Törenin açılış konuşmasını yapan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Mazbatamızı aldığımızda gidecek bir yerimiz dahi yoktu. Biz bundan hiç şikâyet etmedik ama haksız bir paylaşım yapılmıştı. Belediyemize hizmet binası olacak, şantiye olacak, nikâh salonu olacak yerler, araçlar gereçler verilmemişti. Derhal kolları sıvadık, gece gündüz demeden çalıştık. Binlerce misafirimizi ağırladık, gece yarılarına kadar çalıştık ve belediyemizi kurmak için ne gerekiyorsa yaptık. Bugün Şehzadeler Belediyesi şehrin merkezindeki bütün hizmet birimlerinde kiracıdır. Ancak bu gün Şehzadeler Belediyesi 65 mahallesinde 165 bin vatandaşa götürdüğü hizmetlerle, hizmet birimlerinde kiracı da olsa vatandaşlarımızın gönüllerinde ev sahibi olmayı başarmıştır. Bugün 65 mahalleye hizmet götürebilen sağlıklı bir belediye noktasına geldik. Şüphesiz ki bu süreçte en büyük desteği Sayın Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç büyüğümüzden gördük. Kendisini ziyaret ederek durumumuzu arz ettik. Kendisi de hemen bölge müdürümüze talimat verdi. ‘Şehzadeler Belediyemizin hizmet sunacağı bütün binalarda kendilerine öncülük sağlayalım’ dedi. Belediyelerin asli görevlerinin içinde nikâh kıymak vardır. Oysaki devir tasfiye komisyonunda nikâh salonu büyükşehir belediyesine bırakılmıştı ki büyükşehirin bu görevi yasal olarak vermesi mümkün değil. Bunun üzerine Bedestenle ilgili talebimizi ifade ettiğimizde, sayın başbakan yardımcımız bizleri kırmadı. Titiz bir çalışma sürdürdük. Çok şükür ki burada böylesine güzel bir salonun açılışını yapıyoruz” dedi.

“EN GÜZEL HİZMETLERİ HEP BİRLİKTE YAPACAĞIZ”

Başkan Çelik konuşmasına şöyle devam etti; “Projelerimiz bir bir hazırlanıyor. İnşallah bundan sonraki günlerde de, gerek temel atma törenlerinde gerekse de açılışlarda hep bir arada olacağız. Ve en güzel hizmetleri birlikte Şehzadeler şehrimize, güzel şehrimize sunmuş olacağız. Biz merkezde iki tane belediyeyiz. Yunus Emre ve Şehzadeler iki kardeş belediye. Sayın Başkanımız Mehmet Çerçi ve çalışma arkadaşları ile birlikte büyük bir uyum içerisinde istişare ederek bu şehrin güzel insanlarına, en güzel nasıl hizmet edebiliriz arzusuyla gece gündüz demeden, mesai mefhumu dinlemeden gönülleri fethederek hizmet etmek için çalışıyoruz. Bundan da kimsenin en ufak bir tereddüttü ve endişesi olmasın diyorum. Bu güzel eseri yapan Rum Mehmet Paşa’yı rahmetle anıyorum. Öncesinde adeta tinercilerin yuvası konumunda olan, böylesine bir ecdat yadigârı eseri, Şehzadelerin kültür, sanat ve turizmine kazandırdığı için tarihi canlandırdığımız için bir kez daha mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Bu konularda emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma, Vakıflar Bölge Müdürümüze, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na da yürekten şükranlarımı sunuyorum.” Manisa Valisi Erdoğan Bektaş bu güzel mekanın Manisa’ya kazandırılmasından dolayı için teşekkür etti.

“ODALARIN KATKILARINI UNUTMUYORUZ”

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, “Bugün Manisa’mızda güzel bir törende buluştuk. Bedestenimizin içi de dışı da çok kalabalık. Buranın tekrar bir cazibe merkezi olabilmesi için belediye başkanlarımızı Ankara’ya davet ettik. Buraya yapılabilecek projeleri kendilerine anlattık. Ankara’da yaptığımız çalışmaları gösterdik. Bu viraneden böyle bir eser çıkması beklenmiyordu. Dışarda ve içerde dükkanlar vardı. Çoğunun sahipleri vefat etmiş, yüzlerce mirasçı var. Kamulaştırma yapmak çok zordu. O dönem Valimiz Orhan Işın’la birlikte el ele verdik. Vakıflar olarak içini restore edecektik, dışı da onlara ait olacaktı. Bazı aksamalar oldu. Ancak daha sonra yapılan gayretlerle Bedesteni bu hale getirdik. Odalarımız da o dönem katkıda bulundu. O katkıları da kendilerine bir şekilde takdim edeceğiz” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR, İLÇE BELEDİYELERİNE YARDIM ETMEDİ”

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin ilçe belediyelere yardım etmediğini belirten Arınç, “Hükümetimizin Manisa’yı büyükşehir belediyesi yapması, buraya verdiği değerin göstergesidir. Manisa’nın büyükşehir olmaması için diretenler, hatta Anayasa Mahkemesi’ne gidenler oldu. Özel idarelerden büyükşehir belediyelerine, ilçe belediyelerine taksimat konusunda eksikler var. Yeni kurulan belediyeleri düşünmemezlik, onlara imkan vermemek gibi bir davranış var. Belediye başkanımız hiçbir şeyimiz yoktu derken bunu ifade ediyor. Yeni kurulan belediyelere büyükşehirin imkanlarından tahsis edilmeliydi, o da yapılmadı. Şehzadeler Belediye Başkanımız Ömer Faruk Çelik de ilçede yapılacak toplantı ve nikah işlemlerinin burada yapılması için bedestene talip oldu. Biz de çok mutlu olduk. sevindik. Amacına uygun çok güzel bir mekan olmuş. 500 bin TL civarında katkıları oldu” diye konuştu.

KURŞUNLU HAN VE YENİHAN’DA ŞEHZADELER’E GEÇEBİLİR

Manisa Büyükşehir belediyesinin yeni kurulan belediyelere daha fazla imkan ve tahsis yapması gerektiğini vurgulayan Arınç, restore edilmesi planlanan Kurşunlu Han’ın da Şehzadeler Belediyesi’ne tahsis edilmesinin düşünüldüğünü kaydetti. Yenihan’ın da Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde olduğunu belirten Arınç sözlerine şöyle devam etti; “Yenihan da aslında vakıflara ait. Vakıflardayken özel idareye geçmiş ancak bunun yeniden vakıflara dönmesi lazım. Giden valimize bunu anlatamadık, kanunda yerini gösterdik, ‘ben bu yükü taşıyamam’ dedi. Biz de sen bu yükü taşıyamazsan biz taşırız dedik ve valiliği mahkemeye verdik. Davayı kazandığımız zaman Yenihan’ı da aldık mı, bir de Şehzadeler’e verdik mi kaymaklı baklava. Buraya yapılacak bir çevre düzenlemesi esnafın yüzünü güldürecek. Buradaki esnafın yüzü gülerse, Manisa’nın yüzü güler. Ömer Faruk’un seçilmesinin, başarılı olmasının en büyük nedeni yüzünün gülmesidir. Yüzü gülen insan dünyanın en başarılı insanı olur. Bedesten Nikah ve Çok Amaçlı Salonun Şehzadelere hayırlı olmasını diliyorum.” Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve protokol üyeleri tarafından Tarihi Rum Mehmet Paşa Bedesteni’nin açılışı dualar eşliğinde gerçekleştirildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir